Mūsdienu straujajā ikdienā pareizas stājas saglabāšana bieži vien paliek otrajā plānā. Tomēr, ir svarīgi atzīmēt, ka korekta stāja ietekmē cilvēka vispārējo veselību un labklājību. Šajā rakstā mēs iedziļināsimies, kas ir saprotams ar terminu “pareiza stāja”, uzsvērsim pozitīvos un negatīvos efektus, ko tā var atstāt uz dažādām mūsu ķermeņa sistēmām. Pastāstīsim - kā pašam iespējams uzlabot pozu un stāju ikdienā, kādas ir iespējas, lai koriģētu stājas nepilnības un ar kādiem paņēmieniem to iespējams izdarīt.
Stāja ir individuāla katram cilvēkam. Stāja atspoguļo kā ķermenis pielāgojas un mijiedarbojas dažādās situācijās. Ir izstrādāti „pareizas” stājas/pozu parametri, kuri noder kā atskaites punkti, lai izvērtētu katra cilvēka stāju vai pozu. Tomēr tas, kas ir piemērots vienam cilvēkam, varbūt nederēs otram. Izmantojot terminu pareiza vai korekta stāja, domājam par katra cilvēka individuālajām nepieciešamībām, ņemot vērā vispārpieņemtās normas, kas raksturo veselīgu un efektīvu stāvus stāvokli.
Normālas jeb pareizas stājas definīcija sevī ietver aktīvā kustību aparāta (t.i., šķērssvītrotās muskulatūras) un pasīvā kustību aparāta (t.i., skeleta) līdzsvarotu stāvokli, kas pasargā ķermeņa segmentus un locītavas no pārslodzes, mikrotraumu un deģeneratīvi distrofisku pārmaiņu rašanās, tā nodrošinot optimālu muskuļu darbu un maksimālu komfortu krūškurvja un vēdera dobuma orgāniem.
Stāvot pareizi ķermenis tiek noturēts attiecībā pret gravitāciju ar maksimāli nelielu slodzi uz atbalsta struktūrām, piemēram, muskuļiem un saitēm. Pareiza stāja ir svarīga, jo tā fokusē izlīdzinātu ķermeņa svaru uz pēdām, samazinot nogurumu muskuļos. Kad muskuļi strādā pareizi, tie palīdz saglabāt līdzsvaru, nodrošina optimālu kaulu un locītavu stāvokli un svara izlīdzināšanos, aizsargā muskuļus no pārslodzes tādējādi novēršot iespējamās muskuļu sāpes. Piemēram, stāvus stāvoklī, pārnesot savaru nedaudz uz pēdas priekšējo daļu tiek pārslogoti apakšstilbu mugurējās grupas muskuļi, kas laika gaitā var radīt sāpēs, kustību apjoma samazināšanos un iekaisumu ahileja cīpslā.
Stāvēšana ir vissarežģītākā pozīcija, kurā ilgtoši uzturēt pareizu pozu. Viss ķermenis atrodas neatbalstītā pozīcijā, katrai locītavai un muskulim jāstrādā attiecībā pret gravitācijas spēka ietekmi uz ķermeni. Cenšoties saglabāt pareizu stāju ņemiet vērā šādus ieteikumus:
Ja ikdienā ilgstoši jāpavada laiks uz kājām un nav iespēja paņemt pārtraukumu, pamēģiniet pārvietot svaru no vienas kājas uz otru, vai no papēžiem uz pirkstgaliem. Nedaudz ielieciet ceļus vai novietojiet vienu kāju priekšā otrai. Veicot kādu no šīm darbībām, mainās iegurņa stāvoklis un atsevišķas struktūras uz laiku tiek atbrīvotas un var nedaudz atpūsties.
Stāja ne tikai ietekmē izskatu, bet arī var veicināt dažādu veselības problēmu attīstīšanos, kā rezultātā tiek negatīvi ietekmēta labsajūta un vispārējā veselība. Visbiežākais cēlonis nepareizas stājas attīstībai ir muskuļu vājums. Samazināts muskuļu spēks parasti ir rumpja muskuļos, muguras, iegurņa un sēžas daļas muskuļos, kas veicina nestabilitāti ķermenī. Nepareiza poza nereti atspoguļojas noapaļotos, uz priekšu vērstos plecos, uz priekšu izvirzītā kakla novietojumā, palielinātā jostas daļas lordozē. Nepareiza mugurkaula noslodze var attīstīt skrimšļu ātrāku nolietojumu, kas var izpausties kā muguras sāpes. Uz priekšu izvirzīts kakls un noapaļoti pleci, ilgstošā laika periodā, var veicināt hronisku galvassāpju rašanos. Gadu gaitā pārmērīga vai nelīdzsvarota slodze uz locītavām var izraisīt osteoartrīta agrīnu attīstīšanos. Ja muskuļiem ir jāizmanto palielināts spēks un jāpatērē vairāk enerģijas, lai noturētu ķermeni, tas veicina palielinātu stresu uz muskuļiem un cīpslām. Citi audi, piemēram, fascijas, nervi, asinsvadi un arī iekšēji orgāni, tiek ietekmēti ilgstoši atrodoties nepareizā pozīcijā.
Optimāla mugurkaula noslodze
Korekta stāvus pozīcija, nodrošina pareizu mugurkaula noslodzi, saglabājot dabiskos mugurkaula izliekumus. Pareiza stāja palīdz vienmērīgi sadalīt svaru uz mugurkaulu, samazinot muskuloskeletālās sistēmas disfunkciju risku, piemēram, muguras sāpju attīstīšanos.
Elpošanas sistēmas darbība
Poza ietekmē mūsu elpošanas sistēmu. Pareiza stāvus un sēdus pozīcija veicina optimālu plaušu darbību, dziļāku ieelpu un izelpu, tādējādi uzlabojot ķermeņa skābekļa apgādi un paaugstinot enerģijas līmeni.
Gremošanas sistēmas darbība
Sēžot vai stāvot korektā pozīcijā gremošanas sistēma darbojas efektīvāk. Pareiza pozīcija ļauj iekšējiem gremošanas orgāniem atrasties optimālā pozīcijā, nodrošinot vienmērīgu pārtikas kustību caur zarnām un samazinot tādu problēmu attīstīšanos kā skābes reflukss, vēdera pūšanās un aizcietējumi.
Muskuļu optimāla noslodze
Mugurkaula un citu ķermeņa locītavu pareiza noslodze ir ļoti svarīga, lai muskuļi spētu optimāli darboties un netiktu, bez nepieciešambas, pārslogoti. Pareizi stāvot tiek vienmērīgi izlīdzināta gravitācijas spēka ietekemi uz mūsu ķermeni, samazinot pārslodzi konkrētiem muskuļiem. Tas var aizkavēt hronisku sāpju rašanos, muskuļu disbalansu un citu muskuloskeletālu problēma attīstību. Lai spētu ieņemt un noturēt pareizu pozu, liela nozīme ir dziļajiem muskuļiem, vēdera un muguras muskuļiem u.c. Uzturot un uzlabojot to muskuļu spēku, kas atbild par pozas noturēšanu iespējams uzlabot stāju.
Paaugstinās enerģijas līmenis
Labas stājas saglabāšana ikdienā pozitīvi ietekmē mūsu enerģijas līmeni un psiholoģisko pašsajūtu. Pareiza poza ikdienā veicina labāku asinsriti, kas paaugstina enerģijas līmeni un kopējo vitalitāti.
Dodies pie fizioterapeita, jo tas ir speciālists, kas strādā ar pacientu muskuloskeletālo sistēmu. Tā darbības virziens ir vērsts uz muskuļu, locītavu un citu mīksto audu funkciju uzlabošanu vai uzturēšanu. Fizioterapijas mērķis ir uzlabot pacienta dzīves kvalitāti, kā svarīgo instrumentu izmantojot pašu cilvēku, un tā iespēju robežās uzlabot kustību kvalitāti un samazinot diskomfortu.
Vēršoties pie fizioterapeita pēc palīdzības, sakarā ar stājas nepilnībām, terapija tiek vērsta uz katra pacienta individuālajām nepieciešamībām un velmēm. Fizioterapeiti var nodrošināt sāpju un diskomforta mazinošu terapiju, palīdzot pacientam iegūt pareizu stāju. Terapijas mērķis ir nevis izveidot pacientam jaunu stāju, bet uzlabot esošo, kas rezultāta ļaus pacientam justies labi, ērti un veselīgi savā ķermenī.
Ja vēlies pārliecināties par savu stājas “pareizību” un saņemt ieteikumus no speciālista, droši piesakies vizītei pie kāda no mūsu speciālistiem:
Adrese: Skanstes iela 25, Rīga
Darba laiks
Darbdienās: 8.00–20.00
Sestdiena: brīvs
Svētdiena: brīvs
Adrese: Bruņinieku iela 49 k-2, Rīga
Darba laiks
Darbdienās: 7.30–20.00
Sestdiena: brīvs
Svētdiena: brīvs
Ārstniecības iestādes reģistrācijas kods 0100-01357
Ārstniecības iestāde nodrošina vides pieejamību pēc Ministru kabineta noteikumiem Nr. 60, Noteikumi par obligātajām prasībām ārstniecības iestādēm un to struktūrvienībām.