Sveiciens Jaunajā Gadā!
Vai Tev jau gatavs saraksts ar lietām kuras vēlētos izdarīt?
Vai Tev ir paradumi, kurus plāno izmainīt vai ieviest?
Cik apņemšanās esi ieplānojis īstenot šajā gadā?
Jaunā gada apņemšanās ir populāra Janvāra aktivitāte , bet ko darīt, lai iecerētie mērķi tiek sasniegti un gribasspēks pēc pāris mēnešiem neizplēn gaisā? Apņemšanās uzlabot savu fizisko formu un veselību šī gada noslēguma aptaujās Latvijā izvirzījās pirmajā vietā, bet cik liela daļa no cilvēkiem pateikto ar centīsies īstenot? Raksts būs kādam izglītojošs, kādam tikai zināšanas atsvaidzinošs, bet visiem, kas izlasīs, cerams kalpos par iedvesmu kļūt aktīvākiem un kārtējo jaunā gada apņemšanos pārvērst par ikdienas ieradumu.
Fizioterapija tā pat kā cita veida fiziskās aktivitātes sasniedz savu potenciālu tikai tad, kad tiek veikta ilgtermiņā. Bet kā sevi motivēt atrast laiku ikdienā, lai parūpētos par pašu svarīgāko kas mums ir - mūsu veselību?
Šajā rakstā sekos daži ieteikumi kā veicināt ieraduma nostiprināšanos.
IERADUMS ir darbības rutīna, kas regulāri atkārtojas, ir nosēdusies zemapziņā un laika gaitā kļūst automātiska. Amerikas psiholoģijas žurnāls definē ieradumu no psiholoģiskā viedokļa- kā fiksētu domāšanas veidu, vēlmes vai sajūtas, kas iegūtas atkārtojot iepriekšējo pieredzi.
Zinātne par to kā ieradumi veidojas.
Ieraduma procesa veidošanos var iedalīt četros vienkāršos soļos:
Sadalot šo mehānismu atsevišķās daļās varam labāk saprast, kas ir ieradums, kā tas darbojas un kā to izveidot.
Pirmkārt ir impulss, tas liek smadzenēm uzsākt darbību. Tā ir kā doma, kuru veicina iecerētā abalvojuma saņemšana. Impulss bieži rodas ar problēmas vai vēlamās uzvedības identificēšanu.
Alkas jeb craving (angļu valodā) ir ieraduma cilpas otrais solis un tas ir motivācijas spēks katra ieraduma veidošanās laikā. Bez motivācijas vai tieksmes pēc pārmaiņām- mums nav iemesla rīkoties. Tas pēc kā alkstam, nav pats ieradums, bet gan stāvokļa maiņa ko tas nodrošinās.
Trešais solis ir atbildes reakcija. Atbildes reakciju varētu saukt arī par ieradumu, jeb par rīcību vai domu, kas seko tieksmei. Kāda atbildes reakcija sekos ir atkarīgs no tā cik liela ir motivācija. Atbildes reakcija ir atkarīga arī no reālajām spējām domu pārvērts par darbību. Ja iecerētā aktivitāte būs pārāk sarežģīta, tā visdrīzāk neizpildīsies aktīvā formā.
Visbeidzot atbildes reakcija sniedz apbalvojumu. Aplis ir noslēdzies jo impulss ir rezultējies ar darbību un apbalvojuma sajūtu pēc tās.
Pirmkārt, apbalvojuma sajūtas primārais mērķis ir apmierināt alkas.
Otrkārt, apbalvojuma sajūta māca, kuras darbības ir vērts atcerēties. Smadzenes izstrādā „apbalvojuma” detektorus. Dzīves laikā šī maņu nervu sistēma smadzenēs nepārtraukti fiksē, kuras darbības apmierina un sniedz baudu. Prieka un vilšanās sajūta ir daļa no atgriezeniskās saites mehānisma, kas palīdz smadzenēm atšķirt noderīgas no nelietderīgām darbībām. Apbalvojuma sajūta pabeidz atgriezeniskās saites cilpu un noslēdz ieraduma ciklu.
KĀ VEICINĀT PATSTĀVĪGA IERADUMA VEIDOŠANOS?
1. Uzstādi specifiskus mērķus.
Ir lietderīgi uzstādīt konkrētus mērķus un pēc tam izveidot plānu, kā šis mērķis tiks sasniegts. Izveidojot plānu jācenšas būt precīzam. Kad, kur un cikos es to darīšu? Pētījumi pierāda, ka, pirmkārt, sasniedzama mērķa izvirzīšana un, otrkārt, precīza plāna izstrāde palīdz izveidot noturīgus ieradumus.
2. Atrodi savu “Kāpēc?”
Pētījumi pierāda, ka ir nepieciešams atrast īsto iemeslu kādēļ vēlaties tieši šo aktivitāti padarīt par savu ieradumu. Domājot par fiziskajām aktivitātēm, ieteikums būtu, pirms uzsākat kādu aktivitāti apdomājiet ko esat darījis iepriekš, kādas sajūtas jums tas ir radījis un kādēļ šī aktivitāte nepārvērtās par ieradumu?
3. Centies izvairīties no stratēģijas „visu vai neko”
Perfekcionisms ne vienmēr sekmē jaunu ieradumu veidošanos. Lai ieviestu jaunu aktivitāti ikdienā jābūt gatavam pielāgoties, esi fleksibls. Ja sanāk izlaist vienu nodarbību, mēģini pārcelt uz citu dienu, vai nākamajā nedēļa papildini grafiku ar vienu papildus aktivitāti. Ja saslimsti, atpūties, izveseļojies un pēc tam turpini iesākto. Nemet visu pie malas, ja ārējo apstākļu iespaidā sanācis paņemt pauzi.
4. Sagatavojies jau iepriekš.
Kad dodies uz darbu paņem līdzi sporta somu. Ieliec aktivitāti savlaicīgi savā kalendārā. Ieplāno savu aktivitāti uzreiz pēc darba. Ir vairāki veidi kā jau iepriekš veicināt to, ka iecerēto aktivitāti izdosies īstenot. Ja pēc darba, kad uznāk nogurums un gribi atteikt savu vizīti, jau iepriekš salikta sporta soma un citu plānu neesamība mudinās neatmest ar roku jau iepriekš iecerētajai aktivitātei.
5. Esi pacietīgs. Ieradumu izveidošanās prasa laiku.
Lai izveidotos ieradums vajadzīgs laiks, lai nostiprinātos pamata ieradums vajadzīgi vismaz trīs mēneši. Tas ir lielisks palīgs, lai uzstādītu mazo mērķi. Es trīs mēnešus nodarbošos ar ārstniecisko vingrošanu. Šo trīs mēnešu laikā sasniegsi rezultātus, uzlabosi savu fizisko formu, kas kalpos par motivāciju turpināt ar lielāku mērķi. Un galu galā, tas liksies dabiski, tam tikai ir jādod laiks.
Šajā gadā vēlamies aicināt būt apņēmīgiem, izvirzīt mērķus un tos arī piepildīt!
Kāpēc ārstnieciskā vingrošana pie fizioterapeita ir lielisks mērķis jaunajam gadam?
Lai spēks un raksturs ir ar Jums! :-)
Un, ja Fiziocentrs var kļūt par daļu no Jūsu apņēmības tad būsim priecīgi Jūs atbalstīt un palīdzēt!
Adrese: Skanstes iela 25, Rīga
Darba laiks
Darbdienās: 8.00–20.00
Sestdiena: brīvs
Svētdiena: brīvs
Adrese: Bruņinieku iela 49 k-2, Rīga
Darba laiks
Darbdienās: 7.30–20.00
Sestdiena: brīvs
Svētdiena: brīvs
Ārstniecības iestādes reģistrācijas kods 0100-01357
Ārstniecības iestāde nodrošina vides pieejamību pēc Ministru kabineta noteikumiem Nr. 60, Noteikumi par obligātajām prasībām ārstniecības iestādēm un to struktūrvienībām.