Vai kādreiz ir nācis aizdomāties kā piespiedu pozas un mugurkaula traumas var ietekmēt mugurkaulu ilgtermiņā?
Vai mugurkauls dzīves laikā var palikt „šķībs” un vai izmaiņas mugurkaulā vienmēr ir neatgriezenisks process?
SITUĀCIJA:
Jaunā māmiņa ierodas uz konsultāciju pie fizioterapeita sakarā ar sāpēm mugurā, izteikti kreisajā pusē. Konsultācijas laikā sieviete tiek iztaujāta par iespējamām muguras traumām vai iepriekš konstatētām mugurkaula problēmām, kuras paciente neatzīmē. Fizioterapeitam novērtējot stāju un mugurkaulu kustīgumu, vizuāli redzams, ka kreisās puses gurns atrodas augstāk par otru. Pacientei noliecoties uz priekšu var novērot mugurkaulā nelielu nepareizu izliekumu. Veicot specifiskus fizioterapeitu testus, tiek izslēgtas citas ar muguras sāpēm saistītas saslimšanas. Fizioterapeits veic ārstniecisko muguras masāžu, sāpju mazināšanai, kuras laikā paciente atzīmē muskuļu sāpes izteikti kreisajā pusē. Diagnoze: Funkcionālā skolioze.
SKAIDROJUMS:
Jaunā māmiņa ieradusi bērnu turēt sev uz kreisā gurna, veicot ikdienas mājas darbus un citas aktivitātes. Piespiedu pozas rezultātā, mugurkaula skriemeļi, pakļaujoties muskuļu saspringumam, novirzījušies no viduslīnijas.
RISINĀJUMS:
Turpmāko terapiju laikā pacientei tiek veikts ārstnieciskās masāžas kurss, lai noņemtu saspringumu muskuļos. Kad korsetes muskulatūra ir kļuvusi “mīkstāka” un pakļāvīgāka, tiek uzsākta ārstnieciskā vingrošana,, lai nostiprinātu korsetes muskulatūru, un koriģējot ikdienas asimetrisko pozu, sāpes ir pazudušas un mugurkaula izliekums izlīdzinājies.
Aprakstītais fizioterapeita piemērs no prakses norāda uz to cik šķietami nevainīgi ikdienas ieradumi var novest pie sāpēm un ilgstošākā laika periodā izmaiņām mugurkaulā!
Diagnozes, kas var būtiski ietekmēt mugurkaula veselību ir daudz, bet šoreiz izzināsim mazāk pazīstamu skoliozes paveidu jeb FUNKCIONĀLO SKOLIOZI
Kāda ir atšķirība starp strukturālo un funkcionālo skoliozi?
Visbiežāk sastopamais skoliozes veids ir strukturālā skolioze. Šajā gadījumā izliekumi mugurkaulā ir novērojami trīs plaknēs - pa labi, pa kreisi un skriemeļu ķermeņi ir arī sarotējuši. Tas nozīmē, ka mugurkauls ir ne tikai izliecies uz vienu vai otru pusi, bet ir arī sarotējis kādā virzienā, piemēram, skatoties uz ķermeni varētu būt novērojams, ka labās puses gurns atrodas vairāk uz priekšu nekā kreisajā pusē esošais gurns. Šīs skoliozes rašanās iemesls nereti nav zināms.
Funkcionālās skoliozes atšķirību izsaka tas, ka skriemeļu ķermeņi ir novirzījušies pa labi vai pa kreisi, bet nav notikusi skriemeļu rotācija. Šo skoliozes veidu mēdz dēvēt arī par „neīsto” skoliozi.
Kas tad veicina funkcionālās skoliozes attīstīšanos?
1) Asimetriskas pozas sēžot vai stāvot.
2) Atšķirīgi kāju garumi, kas veicina nevienlīdzīgu svara sadali un ķermeņa noliekšanos uz vienu pusi, kompensējot radušos asimetriju.
3) Ikdienā cenšoties saudzēt sapošu vietu un saliecoties, piemēram, pa labi, tiek veicināts mugurkaula skriemeļu novietojums vairāk uz kreiso pusi.
4) Muguras muskuļu saspringums vienā pusē.
5) Diska trūce.
6) Gūžas locītavu displāzija jeb gūžas locītavu attīstības traucējumi.
7) Tortikollis jeb greizais kakls.
Tā kā funkcionālo skoliozes paveidu izraisa ārējie faktori, tas ne vienmēr būs saistīts ar neatgriezeniskiem mugurkaula bojājumiem. Atšķirībā no strukturālās skoliozes, kura var tikt koriģēta tikai dažās pakāpēs, funkcionālās skoliozes paveids var tikt pilnībā izārstēts, pielietojot pareizo terapiju.
Kā ārstē funkcionālo skoliozi?
Sākumā jādodas pie fizioterapeita uz konsultāciju, kurš novērtēs stāju, mugurkaula kustības, muskuļu spēku, kāju garumu un sastādīs ārstēšanas plānu. Ja stājas novērtēšanas laikā tiks atklāts kāju garuma atšķirība, tad tiks ieteikts vērsties pie tehniskā ortopēda, lai izstrādātu specializētas zolītes, kas koriģēs kāju garuma atšķirību.
Parasti tālākais ārstēšanas kurss sastāv no ārstnieciskām vingrošanām 2x nedēļā kopā ar fizioterapeitu un muguras masāža 1x nedēļā. Terapijas ilgums aizņems sākot no 3 līdz 6 mēnešiem, atkarībā no sūdzībām un mugurkaula izmaiņām.
Parūpējies par savu muguru jau šodien! Piesakies pie kāda no FIZIOCENTRS speciālistiem, lai noskaidrotu sava mugurkaula stāvokli un ieteikumus.
Adrese: Skanstes iela 25, Rīga
Darba laiks
Darbdienās: 8.00–20.00
Sestdiena: brīvs
Svētdiena: brīvs
Adrese: Bruņinieku iela 49 k-2, Rīga
Darba laiks
Darbdienās: 7.30–20.00
Sestdiena: brīvs
Svētdiena: brīvs
Ārstniecības iestādes reģistrācijas kods 0100-01357
Ārstniecības iestāde nodrošina vides pieejamību pēc Ministru kabineta noteikumiem Nr. 60, Noteikumi par obligātajām prasībām ārstniecības iestādēm un to struktūrvienībām.