CĪŅA, KURU VAR UZVARĒT – FUNKCIONĀLĀ SKOLIOZE

2024. gada 7. oktobris

Vai kādreiz ir nācis aizdomāties kā piespiedu pozas un mugurkaula traumas var ietekmēt mugurkaulu ilgtermiņā? 

Vai mugurkauls dzīves laikā var palikt „šķībs” un vai izmaiņas mugurkaulā vienmēr ir neatgriezenisks process?

SITUĀCIJA:

Jaunā māmiņa ierodas uz konsultāciju pie fizioterapeita sakarā ar sāpēm mugurā, izteikti kreisajā pusē. Konsultācijas laikā sieviete tiek iztaujāta par iespējamām muguras traumām vai iepriekš konstatētām mugurkaula problēmām, kuras paciente neatzīmē. Fizioterapeitam novērtējot stāju un mugurkaulu kustīgumu, vizuāli redzams, ka kreisās puses gurns atrodas augstāk par otru. Pacientei noliecoties uz priekšu var novērot mugurkaulā nelielu nepareizu izliekumu. Veicot specifiskus fizioterapeitu testus, tiek izslēgtas citas ar muguras sāpēm saistītas saslimšanas. Fizioterapeits veic ārstniecisko muguras masāžu, sāpju mazināšanai, kuras laikā paciente atzīmē muskuļu sāpes izteikti kreisajā pusē. Diagnoze: Funkcionālā skolioze.

SKAIDROJUMS: 

Jaunā māmiņa ieradusi bērnu turēt sev uz kreisā gurna, veicot ikdienas mājas darbus un citas aktivitātes. Piespiedu pozas rezultātā, mugurkaula skriemeļi, pakļaujoties muskuļu saspringumam, novirzījušies no viduslīnijas. 

RISINĀJUMS:

Turpmāko terapiju laikā pacientei tiek veikts ārstnieciskās masāžas kurss, lai noņemtu saspringumu muskuļos. Kad korsetes muskulatūra ir kļuvusi “mīkstāka” un pakļāvīgāka, tiek uzsākta ārstnieciskā vingrošana,, lai nostiprinātu korsetes muskulatūru, un koriģējot ikdienas asimetrisko pozu, sāpes ir pazudušas un mugurkaula izliekums izlīdzinājies.

Aprakstītais fizioterapeita piemērs no prakses norāda uz to cik šķietami nevainīgi ikdienas ieradumi var novest pie sāpēm un ilgstošākā laika periodā izmaiņām mugurkaulā!

Diagnozes, kas var būtiski ietekmēt mugurkaula veselību ir daudz, bet šoreiz izzināsim mazāk pazīstamu skoliozes paveidu jeb FUNKCIONĀLO SKOLIOZI

Kāda ir atšķirība starp strukturālo un funkcionālo skoliozi?

Visbiežāk sastopamais skoliozes veids ir strukturālā skolioze. Šajā gadījumā izliekumi mugurkaulā ir novērojami trīs plaknēs - pa labi, pa kreisi un skriemeļu ķermeņi ir arī sarotējuši. Tas nozīmē, ka mugurkauls ir ne tikai izliecies uz vienu vai otru pusi, bet ir arī sarotējis kādā virzienā, piemēram, skatoties uz ķermeni varētu būt novērojams, ka labās puses gurns atrodas vairāk uz priekšu nekā kreisajā pusē esošais gurns. Šīs skoliozes rašanās iemesls nereti nav zināms. 

Funkcionālās skoliozes atšķirību izsaka tas, ka skriemeļu ķermeņi ir novirzījušies pa labi vai pa kreisi, bet nav notikusi skriemeļu rotācija. Šo skoliozes veidu mēdz dēvēt arī par „neīsto” skoliozi.

Kas tad veicina funkcionālās skoliozes attīstīšanos?

1)   Asimetriskas pozas sēžot vai stāvot.

2)   Atšķirīgi kāju garumi, kas veicina nevienlīdzīgu svara sadali un ķermeņa noliekšanos uz vienu pusi, kompensējot radušos asimetriju.

3)   Ikdienā cenšoties saudzēt sapošu vietu un saliecoties, piemēram, pa labi, tiek veicināts mugurkaula skriemeļu novietojums vairāk uz kreiso pusi.

4)   Muguras muskuļu saspringums vienā pusē.

5)   Diska trūce.

6)   Gūžas locītavu displāzija jeb gūžas locītavu attīstības traucējumi.

7)   Tortikollis jeb greizais kakls.

Tā kā funkcionālo skoliozes paveidu izraisa ārējie faktori, tas ne vienmēr būs saistīts ar neatgriezeniskiem mugurkaula bojājumiem. Atšķirībā no strukturālās skoliozes, kura var tikt koriģēta tikai dažās pakāpēs, funkcionālās skoliozes paveids var tikt pilnībā izārstēts, pielietojot pareizo terapiju.

Kā ārstē funkcionālo skoliozi?

Sākumā jādodas pie fizioterapeita uz konsultāciju, kurš novērtēs stāju, mugurkaula kustības, muskuļu spēku, kāju garumu un sastādīs ārstēšanas plānu. Ja stājas novērtēšanas laikā tiks atklāts kāju garuma atšķirība, tad tiks ieteikts vērsties pie tehniskā ortopēda, lai izstrādātu specializētas zolītes, kas koriģēs kāju garuma atšķirību. 

Parasti tālākais ārstēšanas kurss sastāv no ārstnieciskām vingrošanām 2x nedēļā kopā ar fizioterapeitu un muguras masāža 1x nedēļā. Terapijas ilgums aizņems sākot no 3 līdz 6 mēnešiem, atkarībā no sūdzībām un mugurkaula izmaiņām.

Parūpējies par savu muguru jau šodien! Piesakies pie kāda no FIZIOCENTRS speciālistiem, lai noskaidrotu sava mugurkaula stāvokli un ieteikumus.

IERADUMI un kā tos mainīt?
2025. gada 21. janvāris
Fizioterapija tā pat kā cita veida fiziskās aktivitātes sasniedz savu potenciālu tikai tad, kad tiek veikta ilgtermiņā. Bet kā sevi motivēt atrast laiku ikdienā, lai parūpētos par pašu svarīgāko kas mums ir - mūsu veselību?
ILIOTIBIĀLĀS saites sindroms
2024. gada 6. novembris
Ja esi basketbolists, riteņbraucējs, hokejists vai skrējējs, esi starp cilvēkiem, kuri biežāk sastopas ar iliotibiālas saites radītām sāpēm. Tomēr, ne tikai konkrēta sporta veida entuziasti saskaras ar šo sindromu, ar to dzīves laikā var saskarties ikviens.
2024. gada 23. oktobris
Ja ikdienā Jūs piemeklē punktveida asa duroša vai velkoša sāpe, ko gribās spaidīt un staipīt - iespējams tas ir mūsu slavenais trigerpunkts. Uz jautājumu – kādēļ šādi trigerpunkti rodas un kā tos likvidēt – apskatīsim mūsu jaunākajā rakstā.
Sāpes pleca locītavā un biežākās traumas
2024. gada 7. augusts
Locītavas anatomiskās uzbūves dēļ, plecam ir iespējams veikt kustības 180 grādu rādiusā, bet šim plašajam kustību apjomam ir arī sava ēnas puse. Ikdienā mēs ar pleca palīdzību izpildām visparastākās kustības ar biežu atkārtojumu skaitu.
2024. gada 11. jūnijs
Dažkārt ir situācija, kad nav vienots viedoklis no ārstu puses vai pie konkrētās problēmas veikt operāciju vai ārstēt ar vingrojumu palīdzību. Fizioterapeits šādos gadījumos vienmēr ieteiks sākt ar vingrošanu. 
2024. gada 22. maijs
VIENS NO BIEŽĀK UZDOTAJIEM JAUTĀJUMIEM NO VECĀKIEM VIZĪTES LAIKĀ IR : “VAI MANAM BĒRNAM IR PLAKANAS PĒDAS UN KO MUMS DARĪT?”
2024. gada 21. maijs
Vai zini, kas ir diafragma un kādas ir tās funkcijas? Domājams, lielākā daļa ir dzirdējusi par šo muskuli, vai diafragmālo elpošanu, piemēram, kādā jogas vai elpošanas nodarbībā. Bet cik daudz zinām par šo muskuli un vai nebūtu vērtīgi iegūt papildus informāciju par svarīgāko elpošanas muskuli? Šajā rakstā centīsimies sniegt nelielu ieskatu par sekojošiem jautājumiem: 
skolioze
2024. gada 22. aprīlis
Skolioze var aktīvi attīsties bērnībā un pusaudža gados, bet, apstājoties augšanai, skoliozes izraisītā deformācija vairs strauji neprogresē. Neārstēta skolioze ar laiku var radīt pastāvīgas muguras sāpes kā arī elpošanas un sirdsdarbības traucējumus.
2024. gada 16. aprīlis
Sporta aktivitātes ir nepieciešamas gan fiziskās, gan mentālās veselības uzlabošanai, bet bieži vien treniņu uzsākšanu kavē motivācijas trūkums un neziņa par treniņu būtību. Tieši tādēļ mūsdienās aizvien lielāku popularitāti gūst grupu treniņi, kuros ir iespēja gūt nepieciešamās zināšanas, motivāciju un labi pavadīt laiku, bet kā zināt vai grupu nodarbības ir priekš tevis? 
2024. gada 2. aprīlis
Grupu nodarbības– Funkcionālie treniņi (Līdz 6 cilvēki grupā) – par īpaši draudzīgu cenu – 10,00 EUR visu aprīļa mēnesi. 
Vairāk ziņu
Share by: