Vai grupu nodarbības ir priekš tevis?
Sporta aktivitātes ir nepieciešamas gan fiziskās, gan mentālās veselības uzlabošanai, bet bieži vien treniņu uzsākšanu kavē motivācijas trūkums un neziņa par treniņu būtību. Tieši tādēļ mūsdienās aizvien lielāku popularitāti gūst grupu treniņi, kuros ir iespēja gūt nepieciešamās zināšanas, motivāciju un labi pavadīt laiku, bet kā zināt vai grupu nodarbības ir priekš tevis?
Kādā pētījumā 2009.gadā, apskatot Oksfordas universitātes airēšanas komandu, tika secināts, ka trenējoties grupā pēc treniņa endorfīna (laimes hormona) līmenis asinīs bija divkārši lielāks nekā pildot to pašu treniņu vienatnē.
No tā varam secināt, ka grupu treniņi palīdzēs sasniegt augstākus rezultātus un veicinās, ka būsi uzlādēts ar pozitīvām emocijām.
Kad apmeklēt grupu nodarbības?
Ja vēlies būt aktīvs, uzlabot savu veselību, un atslēgties no ikdienas rutīnas, tad grupu treniņi ir priekš tevis.
Ejot vienatnē trenēties uz sporta zāli ir pašam jāizdomā treniņu plāns un bez pietiekamām zināšanām palielinās risks satraumēties nepareizi izpildot vingrojumu. Savukārt grupu nodarbības vada sertificēts speciālists, kas ieteiks kādā secībā un kādus vingrojumus veikt, un sekos līdzi to izpildei, lai sasniegtu vislabākos rezultātus. Tāpat pildot vingrojumus kopā ar citiem ir lielāka disciplīna un mazāka iespēja pārtraukt tos priekšlaicīgi. Ikdienā ir grūti atslēgt prātu no pienākumiem un raizēm, bet treniņa procesā nav laika par to domāt, līdz ar to vingrojumi lieliski samazina trauksmi, veicinot koncentrēties uz pašreizējo brīdi.
Kad labāk sākumā apmeklēt individuālu nodarbību pirms iet uz grupu treniņiem?
Ja uz doto brīdi ir kāda akūta trauma vai saslimšana, vai neesi par sevi vēl pietiekoši pārliecināts, tad sākumā būtu ieteicams apmeklēt individuālu nodarbību, lai speciālists varētu novērtēt un ieteikt tālāko ārstnieciskās vingrošanas vai rehabilitācijas plānu.
Vai grupu treniņš sporta zālē ir tas pats grupu treniņš kas tiek vadīts fizioterapeita pavadībā?
Daudzi cilvēki ir uzdevuši šo jautājumu, bet nē, tas īsti nav tas pats.
Sporta zāļu grupu treniņos lielāks uzsvars tiek likts uz spēka un izturības uzlabošanu, ir lielāks cilvēku skaits, kā arī ir savādāka grupu pieeja. Pastāv divu grupu pieejas: skolotāja (speciālista) centrēta un studentu (dalībnieku) centrēta pieeja. Ne vienmēr, bet lielākoties sporta klubos ir skolotāju centrēta pieeja, tas ir tad, kad speciālists atrodas un rāda vingrojumus grupas priekšā, kas visiem pārējiem vienlīdzīgi jāatkārto un tā vairāk ir vispārīga nevis individualizēta pieeja.
Fizioterapeita vadītā treniņā speciālists sākumā noskaidros katra sūdzības un mērķus, un vingrojumi tiek fokusēti uz veselības uzlabošanu un mērķu sasniegšanu. Šādās nodarbībās ir studentu centrēta pieeja, kad speciālists ne tikai demonstrēs vingrojumus grupas priekšā, bet arī pieies pie katra dalībnieka personīgi. Tādā veidā katrs spēs izjust pareizos muskuļus vingrojuma laikā un nepieciešamības gadījumā modificēt vingrojumu dalībnieka vajadzībām.
Raksta sagatavošanai izmantotā literatūra:
Cohen, E. E., Ejsmond-Frey, R., Knight, N., & Dunbar, R. I. (2010). Rowers' high: behavioural synchrony is correlated with elevated pain thresholds. Biology letters, 6(1), 106-108. http://doi.org/10.1098/rsbl.2009.0670
Yoke, M. M., & Armbruster, C. (2019). Methods of group exercise instruction. Human Kinetics Publishers.
