PLAKANĀ PĒDA – BĒRNIEM

2024. gada 22. maijs

VIENS NO BIEŽĀK UZDOTAJIEM JAUTĀJUMIEM NO VECĀKIEM VIZĪTES LAIKĀ IR : “VAI MANAM BĒRNAM IR PLAKANAS PĒDAS UN KO MUMS DARĪT?”

Sāksim ar to, ka plakanās pēdas maziem bērniem ir norma, jo visi mazuļi piedzimst ar plakanām pēdiņām – pēdas velves vēl nav attīstījušās un pēdiņu klāj tauku spilventiņi, kuri mazinās laika gaitā bērnam augot.

Lokveida pacēlums jeb pēdas garenvelve sāk veidoties no brīža, kad mazulis sāk vertikalizēties un spert savus pirmos solīšus. Parasti pēdas vēlves attīstās līdz aptuveni 5-6 gadu vecumam, dažreiz – līdz skolas vecumam. Dažreiz to attīstību var ietekmēt dažādi faktori, kā piemēram iedzimtība vai pēdu novietojums bērnam vertikalizējoties.

Laikā, kad mazuļi sāk staigāt, pašā augšanas procesā notiek dažādas fizioloģiskas pārmaiņas un veidojas pēda, kāju forma un pati stāja. Katram bērnam, protams, šis process notiek atšķirīgi un to var ietekmēt dažādi faktori. Kā piemēram iedzimtība vai citi fizioloģiski aspekti. Katrs bērna attīstības posms un katrs pēdas strukturāls vai funkcionāls traucējums var būtiski ietekmēt visu ķermeni kopumā, tādēļ savlaicīgi diagnosticēta plakanā pēdiņa mazajiem un tās ārstēšana var būt nozīmīga veselīgam bērna augšanas procesam. Šī iemesla dēļ, bērnu vecākiem ir vērts ņemt vērā, stājas, kāju un pēdu attīstības procesā notiekošās izmaiņas, ir pavisam dabisks process, un ne vienmēr par to ir vērts satraukties.

KĀ MĀJAS APSTĀĻOS VAI NOVĒRTĒT PĒDU GARVELVJU ATTĪSTĪBU?

Pēdu nospiedums uz virsmas – piemēram, slapjas pēdiņas nospiedums uz zemes pēc vannas vai dušas. Ja pēdiņa ir pilna, tas liecinās, ka garenvelve nav attīstījusies.

PLAKANĀS PĒDAS IEDALA:

STRUKTURĀLĀ: Stāvus pozīcijā vizualizējas plakana pēda un palūdzot bērnam pacelties pirkstgalos – arī neveidojas izliekums pēdas mediālajā (iekšējā) malā (neveidojas garenvelve). Šādā gadījumā – plakanās pēdas būs iedzimtas.

FUNKCIONĀLĀ: Ir redzama plakana pēdiņa bērnam stāvot, taču kad paceļas uz pirkstgaliem - izveidojās izliekums (garenvelve) pēdu iekšmalās.

SVARĪGI!

Ir būtiski saprast un atcerēties, ka jebkādas pēdu izmaiņas – strukturālas vai funkcionālas – var būtiski ietekmēt visu ķermeni kā stāju, tā arī gaitu, kas savukārt jau tālāk ietekmē visu ķermeņa pareizu attīstību. Tādēļ ir ļoti būtiski jau laikus diagnosticēt plakanās pēdas esamību un pēc iespējas ātrāk uzsākt fizioterapiju tās ārstēšanai.

DAŽI VINGRINĀJUMI PLAKANĀS PĒDAS PROFILAKSEI  NO FIZIOCENTRA SPECIĀLISTIEM

  • Lūgt bērnam noiet pa taisnu līniju uz pirkstgaliem tad uz papēžiem un tad uz pēdu ārmalām.
  • Sēdus pozīcijā lūgt bērnam ar kāju pirkstiņiem pacelt kādu mazu, vieglu priekšmetu (piemēram čiekuru, kastani vai salvetes bumbiņu) un ielikt to kādā citā trauciņā vai vienkārši to pārvietot citur.
  • Sēdus pozīcijā ar taisnām kājām, lūgt bērniņam savilkt un izplest kāju pirkstiņus ( ta lai pirkstiņi plaši plešas viens no otra)
  •  Saglabājot sēdus pozīciju lūgt bērniņam pēdas pacelt maksimāli uz augšu un leju, kā arī izapļot pēdiņas uz vienu un otru pusi.
  • Pozīcijā - stāvus uz kādas nelīdzenākas virsmas (piemēram, līdzsvara virsma vai kāds cietāks spilvens) lūgt bērnam mēģināt nostāvēt un veikt pietpienus. Pēctam lūgt nostāvēt uz vienas kājas un tad uz otras.
  • Izmantojot tenisa bumbiņu vai ideālajā variantā bumbiņu ar “asumiņiem” (fizioterapijas eža bumbiņu), lūgt bērnam to ripināt zem pēdas no pirkstiņiem uz papēdi un atpakaļ. Kā arī veikt bumbiņas apļošanu ar pēdiņu.

Fizioterapeiti atgādina: “Vislabākais veids kā mājas apstākļos ir veicināt pēdiņu attīstību ir ļaut bērniem staigāt pa dažādām nelīdzenām virsmām – ar basām kājām. Kā piemēram, vasaras mēnešos visvienkāršākais ir doties laukā, kur pieejamas dažādas reljefa virsmas – asfalts, akmeņi, smiltis, zāle, lauku ceļi, ūdens u.c. Kas vislabāk veicinās bērnu pēdiņu attīstību.

Ja tomēr jums ir interese pārleicināties par sava bērniņa pēdu stāvokli vai novērtēt viņa stāju kopumā, droši gaidīsim Fiziocentrā, kur mūsu speciālisti ir gatavi sniegt konsultāciju un dot padomus turpmākai mazā cilvēciņa veselīgai attīstībai.

Konsultācija bērniem līdz 14 gadu vecumam (30 min) – 30,00 Eur

Pieteikties vizītei

Fiziocentra filiāles:

+37125445536 Fiziocentrs Skanste filiāle, Rīgā, Skanstes ielā 25 (klientiem bezmaksas auto stāvvieta)

+37125445537 Fiziocentrs Bruņinieka filiālē, Rīgā, Bruņinieku ielā 49

vai elektroniski aizpildot pieteikuma formu mājas lapā - norādot vēlamo pakalpojumu un vizītes laiku.

IERADUMI un kā tos mainīt?
2025. gada 21. janvāris
Fizioterapija tā pat kā cita veida fiziskās aktivitātes sasniedz savu potenciālu tikai tad, kad tiek veikta ilgtermiņā. Bet kā sevi motivēt atrast laiku ikdienā, lai parūpētos par pašu svarīgāko kas mums ir - mūsu veselību?
ILIOTIBIĀLĀS saites sindroms
2024. gada 6. novembris
Ja esi basketbolists, riteņbraucējs, hokejists vai skrējējs, esi starp cilvēkiem, kuri biežāk sastopas ar iliotibiālas saites radītām sāpēm. Tomēr, ne tikai konkrēta sporta veida entuziasti saskaras ar šo sindromu, ar to dzīves laikā var saskarties ikviens.
2024. gada 23. oktobris
Ja ikdienā Jūs piemeklē punktveida asa duroša vai velkoša sāpe, ko gribās spaidīt un staipīt - iespējams tas ir mūsu slavenais trigerpunkts. Uz jautājumu – kādēļ šādi trigerpunkti rodas un kā tos likvidēt – apskatīsim mūsu jaunākajā rakstā.
Kā ārstē funkcionālo skoliozi
2024. gada 7. oktobris
SITUĀCIJA: Jaunā māmiņa ierodas uz konsultāciju pie fizioterapeita sakarā ar sāpēm mugurā, izteikti kreisajā pusē. ... Diagnoze: Funkcionālā skolioze.
Sāpes pleca locītavā un biežākās traumas
2024. gada 7. augusts
Locītavas anatomiskās uzbūves dēļ, plecam ir iespējams veikt kustības 180 grādu rādiusā, bet šim plašajam kustību apjomam ir arī sava ēnas puse. Ikdienā mēs ar pleca palīdzību izpildām visparastākās kustības ar biežu atkārtojumu skaitu.
2024. gada 11. jūnijs
Dažkārt ir situācija, kad nav vienots viedoklis no ārstu puses vai pie konkrētās problēmas veikt operāciju vai ārstēt ar vingrojumu palīdzību. Fizioterapeits šādos gadījumos vienmēr ieteiks sākt ar vingrošanu. 
2024. gada 21. maijs
Vai zini, kas ir diafragma un kādas ir tās funkcijas? Domājams, lielākā daļa ir dzirdējusi par šo muskuli, vai diafragmālo elpošanu, piemēram, kādā jogas vai elpošanas nodarbībā. Bet cik daudz zinām par šo muskuli un vai nebūtu vērtīgi iegūt papildus informāciju par svarīgāko elpošanas muskuli? Šajā rakstā centīsimies sniegt nelielu ieskatu par sekojošiem jautājumiem: 
skolioze
2024. gada 22. aprīlis
Skolioze var aktīvi attīsties bērnībā un pusaudža gados, bet, apstājoties augšanai, skoliozes izraisītā deformācija vairs strauji neprogresē. Neārstēta skolioze ar laiku var radīt pastāvīgas muguras sāpes kā arī elpošanas un sirdsdarbības traucējumus.
2024. gada 16. aprīlis
Sporta aktivitātes ir nepieciešamas gan fiziskās, gan mentālās veselības uzlabošanai, bet bieži vien treniņu uzsākšanu kavē motivācijas trūkums un neziņa par treniņu būtību. Tieši tādēļ mūsdienās aizvien lielāku popularitāti gūst grupu treniņi, kuros ir iespēja gūt nepieciešamās zināšanas, motivāciju un labi pavadīt laiku, bet kā zināt vai grupu nodarbības ir priekš tevis? 
2024. gada 2. aprīlis
Grupu nodarbības– Funkcionālie treniņi (Līdz 6 cilvēki grupā) – par īpaši draudzīgu cenu – 10,00 EUR visu aprīļa mēnesi. 
Vairāk ziņu
Share by: