VIENS NO BIEŽĀK UZDOTAJIEM JAUTĀJUMIEM NO VECĀKIEM VIZĪTES LAIKĀ IR : “VAI MANAM BĒRNAM IR PLAKANAS PĒDAS UN KO MUMS DARĪT?”
Sāksim ar to, ka plakanās pēdas maziem bērniem ir norma, jo visi mazuļi piedzimst ar plakanām pēdiņām – pēdas velves vēl nav attīstījušās un pēdiņu klāj tauku spilventiņi, kuri mazinās laika gaitā bērnam augot.
Lokveida pacēlums jeb pēdas garenvelve sāk veidoties no brīža, kad mazulis sāk vertikalizēties un spert savus pirmos solīšus. Parasti pēdas vēlves attīstās līdz aptuveni 5-6 gadu vecumam, dažreiz – līdz skolas vecumam. Dažreiz to attīstību var ietekmēt dažādi faktori, kā piemēram iedzimtība vai pēdu novietojums bērnam vertikalizējoties.
Laikā, kad mazuļi sāk staigāt, pašā augšanas procesā notiek dažādas fizioloģiskas pārmaiņas un veidojas pēda, kāju forma un pati stāja. Katram bērnam, protams, šis process notiek atšķirīgi un to var ietekmēt dažādi faktori. Kā piemēram iedzimtība vai citi fizioloģiski aspekti. Katrs bērna attīstības posms un katrs pēdas strukturāls vai funkcionāls traucējums var būtiski ietekmēt visu ķermeni kopumā, tādēļ savlaicīgi diagnosticēta plakanā pēdiņa mazajiem un tās ārstēšana var būt nozīmīga veselīgam bērna augšanas procesam. Šī iemesla dēļ, bērnu vecākiem ir vērts ņemt vērā, stājas, kāju un pēdu attīstības procesā notiekošās izmaiņas, ir pavisam dabisks process, un ne vienmēr par to ir vērts satraukties.
KĀ MĀJAS APSTĀĻOS VAI NOVĒRTĒT PĒDU GARVELVJU ATTĪSTĪBU?
Pēdu nospiedums uz virsmas – piemēram, slapjas pēdiņas nospiedums uz zemes pēc vannas vai dušas. Ja pēdiņa ir pilna, tas liecinās, ka garenvelve nav attīstījusies.
PLAKANĀS PĒDAS IEDALA:
STRUKTURĀLĀ: Stāvus pozīcijā vizualizējas plakana pēda un palūdzot bērnam pacelties pirkstgalos – arī neveidojas izliekums pēdas mediālajā (iekšējā) malā (neveidojas garenvelve). Šādā gadījumā – plakanās pēdas būs iedzimtas.
FUNKCIONĀLĀ: Ir redzama plakana pēdiņa bērnam stāvot, taču kad paceļas uz pirkstgaliem - izveidojās izliekums (garenvelve) pēdu iekšmalās.
SVARĪGI!
Ir būtiski saprast un atcerēties, ka jebkādas pēdu izmaiņas – strukturālas vai funkcionālas – var būtiski ietekmēt visu ķermeni kā stāju, tā arī gaitu, kas savukārt jau tālāk ietekmē visu ķermeņa pareizu attīstību. Tādēļ ir ļoti būtiski jau laikus diagnosticēt plakanās pēdas esamību un pēc iespējas ātrāk uzsākt fizioterapiju tās ārstēšanai.
DAŽI VINGRINĀJUMI PLAKANĀS PĒDAS PROFILAKSEI NO FIZIOCENTRA SPECIĀLISTIEM
Fizioterapeiti atgādina: “Vislabākais veids kā mājas apstākļos ir veicināt pēdiņu attīstību ir ļaut bērniem staigāt pa dažādām nelīdzenām virsmām – ar basām kājām. Kā piemēram, vasaras mēnešos visvienkāršākais ir doties laukā, kur pieejamas dažādas reljefa virsmas – asfalts, akmeņi, smiltis, zāle, lauku ceļi, ūdens u.c. Kas vislabāk veicinās bērnu pēdiņu attīstību.
Ja tomēr jums ir interese pārleicināties par sava bērniņa pēdu stāvokli vai novērtēt viņa stāju kopumā, droši gaidīsim Fiziocentrā, kur mūsu speciālisti ir gatavi sniegt konsultāciju un dot padomus turpmākai mazā cilvēciņa veselīgai attīstībai.
Konsultācija bērniem līdz 14 gadu vecumam (30 min) – 30,00 Eur
Fiziocentra filiāles:
+37125445536 Fiziocentrs Skanste filiāle, Rīgā, Skanstes ielā 25 (klientiem bezmaksas auto stāvvieta)
+37125445537 Fiziocentrs Bruņinieka filiālē, Rīgā, Bruņinieku ielā 49
vai elektroniski aizpildot pieteikuma formu mājas lapā - norādot vēlamo pakalpojumu un vizītes laiku.
Adrese: Skanstes iela 25, Rīga
Darba laiks
Darbdienās: 8.00–20.00
Sestdiena: brīvs
Svētdiena: brīvs
Adrese: Bruņinieku iela 49 k-2, Rīga
Darba laiks
Darbdienās: 7.30–20.00
Sestdiena: brīvs
Svētdiena: brīvs
Ārstniecības iestādes reģistrācijas kods 0100-01357
Ārstniecības iestāde nodrošina vides pieejamību pēc Ministru kabineta noteikumiem Nr. 60, Noteikumi par obligātajām prasībām ārstniecības iestādēm un to struktūrvienībām.