Vai esi kādreiz sajutis asas, durošas sāpes kājas ārpusē, gūžas vai ceļa locītavas rajonā?
Vai pēc aktivitātēm sajūti stīvumu un velkošu sajūtu augšstilba ārpusē?
Ja esi basketbolists, riteņbraucējs, hokejists vai skrējējs, esi starp cilvēkiem, kuri biežāk sastopas ar iliotibiālas saites radītām sāpēm. Tomēr, ne tikai konkrēta sporta veida entuziasti saskaras ar šo sindromu, ar to dzīves laikā var saskarties ikviens.
Simptomi, kuri novērojami pie iliotibiālās saites sindroma
Sākotnēji sāpes parādās tikai pēc fiziskajām aktivitātēm. Sindromam saasinoties tās jūtamas arī fizisko aktivitāšu laikā un, ja simptomi tiek ignorēti un fiziskās aktivitātes turpinās ierastajā līmenī, sāpes pieaug un nepāriet arī miera stāvoklī.
Kamēr jūti sāpes sportojot, ir nepieciešams izvairīties no aktivitātēm, kas provocē sāpes un doties konsultācijā pie fizioterapeita.
Kas tad īsti ir iliotibiālās saites sindroms?
Pati iliotibiālā saite ir stingra saistaudu josla, kas atrodas augšstilba ārpusē, sākas no iegurņa kaula un turpinās uz leju līdz ceļgala locītavai. Saites galvenais uzdevums ir nodrošināt ceļa stabilitāti.
Iliotibiālo saites sindromu ir, kad šī saite rada sāpes. Parasti sāpes novērojamas kustību laikā, kas rodas, kad palielinās berze starp saiti un kauliem pie kuriem tā stiprinās. Berze rodas, kad iliotibiālā saite ir pietūkusi, bijusi pārslogota vai, kad ir pārāk saspringusi.
Saspringta iliotibiālā saite veidojas galvenokārt dēļ muskulatūras disbalansa, bet var būt arī citi iemesli:
Pārslodze iliotibiālā saitē galvenokārt veidojas:
ĀRSTĒŠANAS IESPĒJAS
MASĀŽA – lai atslogotu saspringtu iliotibiālo saiti, ir nepieciešams izmasēt ar saiti saistošos muskuļus, kuri parasti ir pārslogoti un rada spriedzi saitei. Šo profesionāli izdarīs pieredzējis fizioterapeits. Protams, var pielietot arī pašmasāžas tehnikas, bet arī tur ir savi knifiņi kā to izdarīt labāk un efektīvāk.
FIZIKĀLĀ TERAPIJA - ja sāpes ir ilgstošas un spēcīgas, visticamāk - būs izveidojies jau iekaisums un tad kā laba papildterapija ir ultraskaņas procedūra, kuras laikā tiek stimulēts dzīšanas process.
VINGROJUMI – pirmkārt ir svarīgi iemācīties kā pareizi iesildīties un atsildīties, kas jau ir puse no uzvaras. Otrkārt, ir svarīgi zināt savus vājos punktus uz kuriem strādāt, lai sportošanu var izbaudīt bez sāpēm.
POZAS KOREKCIJA - varbūt tieši vājas stājas dēļ ir attīstījies iliotibiālā trakta sindroms. Pareiza stāja nodrošina pareizas kustības aktivitāšu laikā, kas samazina pārslodzes traumas. Iegūsi ne tikai skaistu stāju, bet arī sportosi ar prieku.
ĶIRURĢISKA IEJAUKŠANĀS - ļoti retos gadījumos ir nepieciešama arī ķirurģiska iejaukšanās, tādēļ svarīgi ir neignorēt diskomfortu un negaidīt ka viss pāries pats no sevis. Vērsies pēc padoma un palīdzības pie speciālista jau laikus!
Vai iliotibiālais sindroms var pāriet pats no sevis?
Visdrīzāk, nē. Nevēršoties pie speciālista sāpes parasti tikai pastiprinās. Kad sindroms izraisa sāpes arī miera stāvoklī, ne tikai fizisko aktivitāšu laikā vai pēc fiziskajām aktivitātēm, terapija ir sarežģītāka un laikietilpīgāka, tāpēc ir svarīgi jau laicīgi atpazīt simptomus un vērsties pie speciālista.
Ko darīt profilaktiski, lai izvairītos no iliotibiālās saites sindroma?
➤ Ja esi nesen uzsācis kādu jaunu aktivitāti, svarīgi ir ļaut audiem adaptēties jaunajai slodzei un intensitāti palielināt pakāpeniski;
➤ Pievērsiet uzmanību laikam un kvalitātei iesildoties pirms fiziskajām slodzēm un atsildoties pēc tām;
➤ Sportojot izvēlieties ērtus un kvalitatīvus apavus;
➤ Ja sajūtat sāpes vai diskomfortu, laicīgi vērsieties pēc palīdzības un padomiem.
Ja arī Tev ir sāpes un diskomforts vai vēlies vēlies laicīgi parūpēties par savu ķermeni, piesakies pie kāda no mūsu Fiziocentrs speciālistiem un mēs Tev palīdzēsim!
Vai piesakies elektroniski:
Adrese: Skanstes iela 25, Rīga
Darba laiks
Darbdienās: 8.00–20.00
Sestdiena: brīvs
Svētdiena: brīvs
Adrese: Bruņinieku iela 49 k-2, Rīga
Darba laiks
Darbdienās: 7.30–20.00
Sestdiena: brīvs
Svētdiena: brīvs
Ārstniecības iestādes reģistrācijas kods 0100-01357
Ārstniecības iestāde nodrošina vides pieejamību pēc Ministru kabineta noteikumiem Nr. 60, Noteikumi par obligātajām prasībām ārstniecības iestādēm un to struktūrvienībām.