ILIOTIBIĀLĀS saites sindroms

2024. gada 6. novembris

Vai esi kādreiz sajutis asas, durošas sāpes kājas ārpusē, gūžas vai ceļa locītavas rajonā?

Vai pēc aktivitātēm sajūti stīvumu un velkošu sajūtu augšstilba ārpusē?  

Ja esi basketbolists, riteņbraucējs, hokejists vai skrējējs, esi starp cilvēkiem, kuri biežāk sastopas ar iliotibiālas saites radītām sāpēm. Tomēr, ne tikai konkrēta sporta veida entuziasti saskaras ar šo sindromu, ar to dzīves laikā var saskarties ikviens.

Simptomi, kuri novērojami pie iliotibiālās saites sindroma

  • Sāpes gūžas vai ceļa ārmalā. 

Sākotnēji sāpes parādās tikai pēc fiziskajām aktivitātēm. Sindromam saasinoties tās jūtamas arī fizisko aktivitāšu laikā un, ja simptomi tiek ignorēti un fiziskās aktivitātes turpinās ierastajā līmenī, sāpes pieaug un nepāriet arī miera stāvoklī.

  • Klikšķēšana, kas izpaužas, kā skaņa vai sajūta gūžas locītavā
  • Siltuma sajūta ceļa vai gūžas locītavas ārpusē

Kamēr jūti sāpes sportojot, ir nepieciešams izvairīties no aktivitātēm, kas provocē sāpes un doties konsultācijā pie fizioterapeita.

Kas tad īsti ir iliotibiālās saites sindroms?

Pati iliotibiālā saite ir stingra saistaudu josla, kas atrodas augšstilba ārpusē, sākas no iegurņa kaula un turpinās uz leju līdz ceļgala locītavai. Saites galvenais uzdevums ir nodrošināt ceļa stabilitāti.

Iliotibiālo saites sindromu ir, kad šī saite rada sāpes. Parasti sāpes novērojamas kustību laikā, kas rodas, kad palielinās berze starp saiti un kauliem pie kuriem tā stiprinās. Berze rodas, kad iliotibiālā saite ir pietūkusi, bijusi pārslogota vai, kad ir pārāk saspringusi. 

Saspringta iliotibiālā saite veidojas galvenokārt dēļ muskulatūras disbalansa, bet var būt arī citi iemesli:

  • O veida kājas
  • Kāju garuma atšķirība
  • Ceļu locītavu artrīts
  • Pastiprināta pēdas un kāju ārējā rotācija kustību laikā
  • Palielināta pēdu pronācija (potīšu iegriešanās uz iekšu)

Pārslodze iliotibiālā saitē galvenokārt veidojas:

  • Nepietiekoša iesildīšanās pirms fiziskajām aktivitātēm
  • Samazināts laiks, kas tiek pavadīts, lai atsildītos pēc treniņa
  • Par maz atpūtas starp treniņiem
  • Skriešana pa slīpu virsmu
  • Skriešana lejup vai augšup
  • Nepiemēroti sporta apavi

ĀRSTĒŠANAS IESPĒJAS

MASĀŽA – lai atslogotu saspringtu iliotibiālo saiti, ir nepieciešams izmasēt ar saiti saistošos muskuļus, kuri parasti ir pārslogoti un rada spriedzi saitei. Šo profesionāli izdarīs pieredzējis fizioterapeits. Protams, var pielietot arī pašmasāžas tehnikas, bet arī tur ir savi knifiņi kā to izdarīt labāk un efektīvāk.

FIZIKĀLĀ TERAPIJA - ja sāpes ir ilgstošas un spēcīgas, visticamāk -  būs izveidojies jau iekaisums un tad kā laba papildterapija ir ultraskaņas procedūra, kuras laikā tiek stimulēts dzīšanas process.

VINGROJUMI – pirmkārt ir svarīgi iemācīties kā pareizi iesildīties un atsildīties, kas jau ir puse no uzvaras. Otrkārt, ir svarīgi zināt savus vājos punktus uz kuriem strādāt, lai sportošanu var izbaudīt bez sāpēm.

POZAS KOREKCIJA - varbūt tieši vājas stājas dēļ ir attīstījies iliotibiālā trakta sindroms. Pareiza stāja nodrošina pareizas kustības aktivitāšu laikā, kas samazina pārslodzes traumas. Iegūsi ne tikai skaistu stāju, bet arī sportosi ar prieku.

ĶIRURĢISKA IEJAUKŠANĀS - ļoti retos gadījumos ir nepieciešama arī ķirurģiska iejaukšanās, tādēļ svarīgi ir neignorēt diskomfortu un negaidīt ka viss pāries pats no sevis. Vērsies pēc padoma un palīdzības pie speciālista jau laikus!

Vai iliotibiālais sindroms var pāriet pats no sevis?

Visdrīzāk, nē. Nevēršoties pie speciālista sāpes parasti tikai pastiprinās. Kad sindroms izraisa sāpes arī miera stāvoklī, ne tikai fizisko aktivitāšu laikā vai pēc fiziskajām aktivitātēm, terapija ir sarežģītāka un laikietilpīgāka, tāpēc ir svarīgi jau laicīgi atpazīt simptomus un vērsties pie speciālista.

Ko darīt profilaktiski, lai izvairītos no iliotibiālās saites sindroma?

➤  Ja esi nesen uzsācis kādu jaunu aktivitāti, svarīgi ir ļaut audiem adaptēties jaunajai slodzei un intensitāti palielināt pakāpeniski;

➤  Pievērsiet uzmanību laikam un kvalitātei iesildoties pirms fiziskajām slodzēm un atsildoties pēc tām;

➤  Sportojot izvēlieties ērtus un kvalitatīvus apavus;

➤  Ja sajūtat sāpes vai diskomfortu, laicīgi vērsieties pēc palīdzības un padomiem.

Ja arī Tev ir sāpes un diskomforts vai vēlies vēlies laicīgi parūpēties par savu ķermeni, piesakies pie kāda no mūsu Fiziocentrs speciālistiem un mēs Tev palīdzēsim!

Fiziocentrs Bruņinieks             

Tel. Nr. 25445537

Fiziocentrs Skanste

Tel. Nr. 25445536

Vai piesakies elektroniski:

IERADUMI un kā tos mainīt?
2025. gada 21. janvāris
Fizioterapija tā pat kā cita veida fiziskās aktivitātes sasniedz savu potenciālu tikai tad, kad tiek veikta ilgtermiņā. Bet kā sevi motivēt atrast laiku ikdienā, lai parūpētos par pašu svarīgāko kas mums ir - mūsu veselību?
2024. gada 23. oktobris
Ja ikdienā Jūs piemeklē punktveida asa duroša vai velkoša sāpe, ko gribās spaidīt un staipīt - iespējams tas ir mūsu slavenais trigerpunkts. Uz jautājumu – kādēļ šādi trigerpunkti rodas un kā tos likvidēt – apskatīsim mūsu jaunākajā rakstā.
Kā ārstē funkcionālo skoliozi
2024. gada 7. oktobris
SITUĀCIJA: Jaunā māmiņa ierodas uz konsultāciju pie fizioterapeita sakarā ar sāpēm mugurā, izteikti kreisajā pusē. ... Diagnoze: Funkcionālā skolioze.
Sāpes pleca locītavā un biežākās traumas
2024. gada 7. augusts
Locītavas anatomiskās uzbūves dēļ, plecam ir iespējams veikt kustības 180 grādu rādiusā, bet šim plašajam kustību apjomam ir arī sava ēnas puse. Ikdienā mēs ar pleca palīdzību izpildām visparastākās kustības ar biežu atkārtojumu skaitu.
2024. gada 11. jūnijs
Dažkārt ir situācija, kad nav vienots viedoklis no ārstu puses vai pie konkrētās problēmas veikt operāciju vai ārstēt ar vingrojumu palīdzību. Fizioterapeits šādos gadījumos vienmēr ieteiks sākt ar vingrošanu. 
2024. gada 22. maijs
VIENS NO BIEŽĀK UZDOTAJIEM JAUTĀJUMIEM NO VECĀKIEM VIZĪTES LAIKĀ IR : “VAI MANAM BĒRNAM IR PLAKANAS PĒDAS UN KO MUMS DARĪT?”
2024. gada 21. maijs
Vai zini, kas ir diafragma un kādas ir tās funkcijas? Domājams, lielākā daļa ir dzirdējusi par šo muskuli, vai diafragmālo elpošanu, piemēram, kādā jogas vai elpošanas nodarbībā. Bet cik daudz zinām par šo muskuli un vai nebūtu vērtīgi iegūt papildus informāciju par svarīgāko elpošanas muskuli? Šajā rakstā centīsimies sniegt nelielu ieskatu par sekojošiem jautājumiem: 
skolioze
2024. gada 22. aprīlis
Skolioze var aktīvi attīsties bērnībā un pusaudža gados, bet, apstājoties augšanai, skoliozes izraisītā deformācija vairs strauji neprogresē. Neārstēta skolioze ar laiku var radīt pastāvīgas muguras sāpes kā arī elpošanas un sirdsdarbības traucējumus.
2024. gada 16. aprīlis
Sporta aktivitātes ir nepieciešamas gan fiziskās, gan mentālās veselības uzlabošanai, bet bieži vien treniņu uzsākšanu kavē motivācijas trūkums un neziņa par treniņu būtību. Tieši tādēļ mūsdienās aizvien lielāku popularitāti gūst grupu treniņi, kuros ir iespēja gūt nepieciešamās zināšanas, motivāciju un labi pavadīt laiku, bet kā zināt vai grupu nodarbības ir priekš tevis? 
2024. gada 2. aprīlis
Grupu nodarbības– Funkcionālie treniņi (Līdz 6 cilvēki grupā) – par īpaši draudzīgu cenu – 10,00 EUR visu aprīļa mēnesi. 
Vairāk ziņu
Share by: