Kas vecākiem jāzin par SKOLIOZI?

2024. gada 22. aprīlis

Skoliozei raksturīgā ķermeņa asimetrija ir viegli ieraugāma speciālistam, bet vecākiem un pašam pacientam asimetrijas pazīmes ilgi var palikt nepamanītas.

Skolioze var aktīvi attīsties bērnībā un pusaudža gados, bet, apstājoties augšanai, skoliozes izraisītā deformācija vairs strauji neprogresē. Neārstēta skolioze ar laiku var radīt pastāvīgas muguras sāpes kā arī elpošanas un sirdsdarbības traucējumus. Skoliozi var ārstēt konservatīvi, stiprinot muguras muskuļus, tā cenšoties ierobežot tālāku mugurkaula izliekšanos.

Nozīmīgākās asimetrijas pazīmes ir: 

  • Nevienāds plecu augstums
  • Slīps iegurnis
  • Trīsstūru asimetrija starp rokām brīvi gar sāniem un ķermeni
  • Viena lāpstiņa vairāk izspiežas
  • Krūšu daļas kupris
  • Iegurnis vairāk izbīdījies uz vienu sānu


Skoliozi ir iespējams atpazīt apskatot stāju no mugurpuses - plecu, lāpstiņu un gūžu novietojumu.

Skoliozei biežāk tiek novērota bērniem ar hipermobilitāti. Tā kā straujās augšanas periods bērniem vidēji ir no 10 - 13 gadu vecumam, tad šajā vecuma posmā bērniem visbiežāk attīstās idiopātiskā skolioze. Ja bērnam līdz šim vecuma posmam jau ir novēroti skoliotiskie mugurkaula izliekumi, tad šajā straujās augšanas periodā tiem ir tendence progresēt.

Ja ir radušās aizdomas par skoliozi, speciālists veic Adams testu, bet diagnozes apstiprināšanai ir jāveic rentgenoloģisks izmeklējums. Diagnozi apstiprina, ja mugurkaula liekums uz sāniem jeb Cobb lenķis ir > 10*

Skoliozes konservatīvās ārstēšanas mērķis ir novērst vai aizkavēt tālāku mugurkaula deformāciju. Ārstēšanas taktika būs atkarīga no skoliozes veida, bērna vecuma un citiem saistītiem faktoriem, kā arī tā var ilgt vairākus gadus.

  • Viegls skoliozes izliekums: ŠROTAS metode
  • Vidēji smags: Šrotas metode + koriģējošā korsete (Cobb lenķis > 25*)
  • Smaga deformācija: ķirurģiska ārstēšana (Cobb lenķis > 40*)

KAS IR “ŠROTAS METODE”?

Šrota metode ir fizioterapijas specifiska pieeja skoliozes ārstēšanai. Tā izmanto katram pacientam pielāgotus vingrinājumus, lai atgrieztu izliekto mugurkaulu dabiskākā stāvoklī.


Metodes radītāja ir vāciete fizioterapeite Katrīna Šrota, kura pati cieta no skoliozes. Par 1920. gados izstrādāto un nemitīgi pilnveidoto vingrošanas metodi, viņa apbalvota ar Vācijas Federālās republikas goda krustu. Vairāk kā 20 gadus Katrīna Šrota vadīja savu skoliozes ārstēšanas klīniku. Kopš metodes izstrādes, pasaulē veikti simtiem pētījumu kas apliecina vingrošanas Šrota tehnikā efektivitāti.

Šrota metodes nodarbībā - Pacients:

  • iemācās korektīvo elpošanu
  • trenējas stiprināt stājas muskulatūru
  • iemācās pozas, kādās skolioze pasliktinās, gan kādās izliekums var samazināties
  • iemācās vingrinājumus, kuri novērš asiemtrisku mugurkaula noslogojumu

Svarīgi: Šrotas metodes apmācības sagādā pacientam vajadzīgās zināšanas un prasmes, kas visa mūža garumā palīdz kontrolēt savu stāju.


Zemāk attēlā redzams pacients (8gadi), kuram tika konstatēta skolioze un uzsākta šrota metodes terapija. 

Jau pirmā mēneša laikā fizioterapeitam izdevās veikt acīmredzamus uzlabojoumus. 

Kā jau minējām raksta sākumā, bieži šīs skoliozes nav bērnu vecākiem pamanāmas, bet tikmēr mugurkaula asimetrija var turpināt progresēt un apstājoties jaunieša augšanai, skoliozi ir gandrīz neiespējami koriģēt. Attiecīgi, jo ātrāk fizioterapeits konstatēs šo mugurkaula deformāciju, jo veiksmīgāka var būt ārstēšana. 

Ja vēlaties pārbaudīt sava bērna stāju un muguru , droši piesakaties uz konsultāciju pie mūsu klīnikas speciālistiem jau tūlīt: PIETEIKTIES VIZĪTEI

Konsultācija bērniem līdz 14 gadu vecumam (30 min) – 30,00 Eur

Fiziocentra filiāles:

+37125445536 Fiziocentrs Skanste filiāle, Rīgā, Skanstes ielā 25 (klientiem bezmaksas auto stāvvieta)

+37125445537 Fiziocentrs Bruņinieka filiālē, Rīgā, Bruņinieku ielā 49

vai elektroniski aizpildot pieteikuma formu mājas lapā - norādot vēlamo pakalpojumu un vizītes laiku.

Kas ir perimenopauze un vai fizioterapija var palīdzēt?
2025. gada 14. aprīlis
Perimenopauze ir periods pirms menopauzes iestāšanās, un katrai sievietei šī perioda garums var atšķirties. Lielākoties izmaiņas sākas ap 40 gadu vecumu, bet retāk — jau pēc 35 gadiem.
IERADUMI un kā tos mainīt?
2025. gada 21. janvāris
Fizioterapija tā pat kā cita veida fiziskās aktivitātes sasniedz savu potenciālu tikai tad, kad tiek veikta ilgtermiņā. Bet kā sevi motivēt atrast laiku ikdienā, lai parūpētos par pašu svarīgāko kas mums ir - mūsu veselību?
ILIOTIBIĀLĀS saites sindroms
2024. gada 6. novembris
Ja esi basketbolists, riteņbraucējs, hokejists vai skrējējs, esi starp cilvēkiem, kuri biežāk sastopas ar iliotibiālas saites radītām sāpēm. Tomēr, ne tikai konkrēta sporta veida entuziasti saskaras ar šo sindromu, ar to dzīves laikā var saskarties ikviens.
2024. gada 23. oktobris
Ja ikdienā Jūs piemeklē punktveida asa duroša vai velkoša sāpe, ko gribās spaidīt un staipīt - iespējams tas ir mūsu slavenais trigerpunkts. Uz jautājumu – kādēļ šādi trigerpunkti rodas un kā tos likvidēt – apskatīsim mūsu jaunākajā rakstā.
Kā ārstē funkcionālo skoliozi
2024. gada 7. oktobris
SITUĀCIJA: Jaunā māmiņa ierodas uz konsultāciju pie fizioterapeita sakarā ar sāpēm mugurā, izteikti kreisajā pusē. ... Diagnoze: Funkcionālā skolioze.
Sāpes pleca locītavā un biežākās traumas
2024. gada 7. augusts
Locītavas anatomiskās uzbūves dēļ, plecam ir iespējams veikt kustības 180 grādu rādiusā, bet šim plašajam kustību apjomam ir arī sava ēnas puse. Ikdienā mēs ar pleca palīdzību izpildām visparastākās kustības ar biežu atkārtojumu skaitu.
2024. gada 11. jūnijs
Dažkārt ir situācija, kad nav vienots viedoklis no ārstu puses vai pie konkrētās problēmas veikt operāciju vai ārstēt ar vingrojumu palīdzību. Fizioterapeits šādos gadījumos vienmēr ieteiks sākt ar vingrošanu. 
2024. gada 22. maijs
VIENS NO BIEŽĀK UZDOTAJIEM JAUTĀJUMIEM NO VECĀKIEM VIZĪTES LAIKĀ IR : “VAI MANAM BĒRNAM IR PLAKANAS PĒDAS UN KO MUMS DARĪT?”
2024. gada 21. maijs
Vai zini, kas ir diafragma un kādas ir tās funkcijas? Domājams, lielākā daļa ir dzirdējusi par šo muskuli, vai diafragmālo elpošanu, piemēram, kādā jogas vai elpošanas nodarbībā. Bet cik daudz zinām par šo muskuli un vai nebūtu vērtīgi iegūt papildus informāciju par svarīgāko elpošanas muskuli? Šajā rakstā centīsimies sniegt nelielu ieskatu par sekojošiem jautājumiem: 
2024. gada 16. aprīlis
Sporta aktivitātes ir nepieciešamas gan fiziskās, gan mentālās veselības uzlabošanai, bet bieži vien treniņu uzsākšanu kavē motivācijas trūkums un neziņa par treniņu būtību. Tieši tādēļ mūsdienās aizvien lielāku popularitāti gūst grupu treniņi, kuros ir iespēja gūt nepieciešamās zināšanas, motivāciju un labi pavadīt laiku, bet kā zināt vai grupu nodarbības ir priekš tevis? 
Vairāk ziņu