Kas vecākiem jāzin par SKOLIOZI?
Skoliozei raksturīgā ķermeņa asimetrija ir viegli ieraugāma speciālistam, bet vecākiem un pašam pacientam asimetrijas pazīmes ilgi var palikt nepamanītas.
Skolioze var aktīvi attīsties bērnībā un pusaudža gados, bet, apstājoties augšanai, skoliozes izraisītā deformācija vairs strauji neprogresē. Neārstēta skolioze ar laiku var radīt pastāvīgas muguras sāpes kā arī elpošanas un sirdsdarbības traucējumus. Skoliozi var ārstēt konservatīvi, stiprinot muguras muskuļus, tā cenšoties ierobežot tālāku mugurkaula izliekšanos.
Nozīmīgākās asimetrijas pazīmes ir:
- Nevienāds plecu augstums
- Slīps iegurnis
- Trīsstūru asimetrija starp rokām brīvi gar sāniem un ķermeni
- Viena lāpstiņa vairāk izspiežas
- Krūšu daļas kupris
- Iegurnis vairāk izbīdījies uz vienu sānu
Skoliozi ir iespējams atpazīt apskatot stāju no mugurpuses - plecu, lāpstiņu un gūžu novietojumu.

Skoliozei biežāk tiek novērota bērniem ar hipermobilitāti. Tā kā straujās augšanas periods bērniem vidēji ir no 10 - 13 gadu vecumam, tad šajā vecuma posmā bērniem visbiežāk attīstās idiopātiskā skolioze. Ja bērnam līdz šim vecuma posmam jau ir novēroti skoliotiskie mugurkaula izliekumi, tad šajā straujās augšanas periodā tiem ir tendence progresēt.
Ja ir radušās aizdomas par skoliozi, speciālists veic
Adams testu, bet diagnozes apstiprināšanai ir jāveic rentgenoloģisks izmeklējums. Diagnozi apstiprina, ja mugurkaula liekums uz sāniem jeb Cobb lenķis ir > 10*
Skoliozes konservatīvās ārstēšanas mērķis ir novērst vai aizkavēt tālāku mugurkaula deformāciju. Ārstēšanas taktika būs atkarīga no skoliozes veida, bērna vecuma un citiem saistītiem faktoriem, kā arī tā var ilgt vairākus gadus.
- Viegls skoliozes izliekums: ŠROTAS metode
- Vidēji smags: Šrotas metode + koriģējošā korsete (Cobb lenķis > 25*)
- Smaga deformācija: ķirurģiska ārstēšana (Cobb lenķis > 40*)

KAS IR “ŠROTAS METODE”?
Šrota metode ir fizioterapijas specifiska pieeja skoliozes ārstēšanai. Tā izmanto katram pacientam pielāgotus vingrinājumus, lai atgrieztu izliekto mugurkaulu dabiskākā stāvoklī.
Metodes radītāja ir vāciete fizioterapeite Katrīna Šrota, kura pati cieta no skoliozes. Par 1920. gados izstrādāto un nemitīgi pilnveidoto vingrošanas metodi, viņa apbalvota ar Vācijas Federālās republikas goda krustu. Vairāk kā 20 gadus Katrīna Šrota vadīja savu skoliozes ārstēšanas klīniku. Kopš metodes izstrādes, pasaulē veikti simtiem pētījumu kas apliecina vingrošanas Šrota tehnikā efektivitāti.
Šrota metodes nodarbībā - Pacients:
- iemācās korektīvo elpošanu
- trenējas stiprināt stājas muskulatūru
- iemācās pozas, kādās skolioze pasliktinās, gan kādās izliekums var samazināties
- iemācās vingrinājumus, kuri novērš asiemtrisku mugurkaula noslogojumu
Svarīgi: Šrotas metodes apmācības sagādā pacientam vajadzīgās zināšanas un prasmes, kas visa mūža garumā palīdz kontrolēt savu stāju.
Zemāk attēlā redzams pacients (8gadi), kuram tika konstatēta skolioze un uzsākta šrota metodes terapija.
Jau pirmā mēneša laikā fizioterapeitam izdevās veikt acīmredzamus uzlabojoumus.
Kā jau minējām raksta sākumā, bieži šīs skoliozes nav bērnu vecākiem pamanāmas, bet tikmēr mugurkaula asimetrija var turpināt progresēt un apstājoties jaunieša augšanai, skoliozi ir gandrīz neiespējami koriģēt. Attiecīgi, jo ātrāk fizioterapeits konstatēs šo mugurkaula deformāciju, jo veiksmīgāka var būt ārstēšana.

Ja vēlaties pārbaudīt sava bērna stāju un muguru , droši piesakaties uz konsultāciju pie mūsu klīnikas speciālistiem jau tūlīt: PIETEIKTIES VIZĪTEI
Konsultācija bērniem līdz 14 gadu vecumam (30 min) – 30,00 Eur
Fiziocentra filiāles:
+37125445536 Fiziocentrs Skanste filiāle, Rīgā, Skanstes ielā 25 (klientiem bezmaksas auto stāvvieta)
+37125445537 Fiziocentrs Bruņinieka filiālē, Rīgā, Bruņinieku ielā 49
vai elektroniski aizpildot pieteikuma formu mājas lapā - norādot vēlamo pakalpojumu un vizītes laiku.

