Sāpes papēdī? Iespējams plantārais fascīts.

2024. gada 6. marts

Vai ir gadījies, ka ilgstoši jūti durošas sāpes papēdī, kuras traucē veikt ikdienas aktivitātes? Iespējams šeit runa varētu būt par plantāro fascītu.

Jaunākajā rakstā apskatīsim, kas tas par “zvēru” un kā ar to cīnīties?

Kas tad īsti ir plantārā fascija?

Pēdas apakšā atrodas plata, blīva saite (aponeiroze), kura savieno papēža kaulu ar metatarsālo kaulu galvām un veido pēdas arku (izliekumu). Šo saiti arī sauc plantāro fasciju. Tā sniedz atbalstu pēdas velvei un palīdz absorbēt slodzi, kad uz pēdas tiek likts svars, kas rodas ejot, skrienot, u.t.t. Ja kādu iemeslu dēļ šī saite tiek pārslogota, tā zaudē savu elasticitāti un izturību pret slodzi, kā rezultātā tā iekaist un rodas sāpes.

Kādi tad ir SIMPTOMI:

Plantārā fascīta simptomi var pakāpeniski attīstīties vai arī parādīties pēkšņi, pēc intensīvas aktivitāšu veikšanas (piemēram, pēc gara pārgājiena vai maratona skriešanas). Simptomu raksturojums un intensitāte katram cilvēkam var atšķirties, bet biežākās sūdzības ir:

·      Durošas, asas, reizēm trulas vai dedzinošas sāpes pēdas apakšā pie papēža. Vērojamas it īpaši no rītiem, kuras izkustoties samazinās, bet ilgstoši stāvot, staigājot atkal palielinās;

  • Stīvuma sajūta pēdā;
  • Saspringti ikru muskuļi un Ahileja cīpsla;
  • Visbiežāk ir jūtams vienā kājā, bet ir iespējams arī abās.


PAPILDUS RISKA FAKTORI:

Bieži vien pie šīm sāpēm nav vainojams tikai viens faktors, bet gan vairāku faktoru kombinācija. Plantārās fascijas iekaisumu var radīt:

  • Liekais svars – tā pieaugums rada papildus slodzi uz pēdām.
  • Apavi ar plānu zoli, kas nepietiekami absorbē slodzi.
  • Nepiemērota izmēra apavi – pārāk šauri vai vaļīgi apavi.
  • Ilgstoša augstpapēžu apavu nēsāšana.
  • Straujš slodzes pieaugums. Piemēram, ja tiek nomainīts sēdošs darbs uz stāvošu vai ja ikdienā ar kājām jāpārvietojas tikai īsas distances, bet pēkšņi izdomājiet doties garā pārgājienā vai trenēties maratonam.
  • Izmainīta pēdas biomehānika. Tajā ietilpst: plakanā pēda vai palielināta pēdas arka (pes planus, pes cavus), izmainīts normāls gaitas stereotips, samazināts kustību apjoms potītes locītavā.

KLĪNISKĀ GADĪJUMA PIEMĒRS:

Vīrietis klibojošā gaitā ienāk konsultāciju telpā, sūdzēdamies par sāpēm labajā papēdī, kuras viņam ir jau pēdējās 3 nedēļas un kuras ir izteikti jūtamas ejot viņa pirmos soļus no gultas. Viņš stāsta, ka sāpes esot parādījušās nedēļu pēc tam, kad sācis trenēties pusmaratonam, kas bija daļa no viņa uzņēmuma kopējās apņemšanās “Kļūsti vesels”. Viņš bija pievienojies skriešanas interešu grupai, bet izstājās jau pēc vienas nedēļas dēļ sāpēm labajā pēdā un regulāriem, sāpīgiem nakts krampjiem ikru muskuļos. Lai gan vīrietis pēdējās nedēļas laikā katru dienu lietojis pretsāpju zāles, sāpes ir saglabājušās.


ĀRSTĒŠANA:

Ārstēšanas taktika katram individuāli var atšķirties. Jo ilgāk un izteiktāk ir jūtami simptomi, jo ilgāka būs ārstēšana. Visbiežāk to ārstē konservatīvi un retāk ķirurģiski.

Ārstēšanas taktikā ietilpst:

  • Miers. Jāpārtrauc veikt aktivitātes, kas izraisīja šīs sāpes.
  • Fizioterapija. Terapeits jūs izmeklēs un ieteiks jums piemērotākos ārstnieciskos vingrojumus un ārstēšanas taktiku.
  • Fizikālā medicīna. Piemēram, ultraskaņa, triecienviļņu terapija.
  • Nesteroīdie pretsāpju, pretiekaisuma līdzekļi (par zāļu lietošanu konsultēties ar ārstējošo ārstu vai farmaceitu).
  • Apavu maiņa vai apavu zolītes lietošana.
  • Masāžas.

Ja konservatīva ārstēšana ilgstoši nedot rezultātus, tad veic ķirurģisku ārstēšanu, bet to veic retos gadījumos.

Der zināt, ka šādi simptomi ir līdzīgi arī pie citām saslimšanām un traumām, kā piemēram:

  • papēža kaula stresa lūzums,
  • papēža piesis,
  • artrīts,
  • mugurkaula diska trūce, u.c.

IETEIKUMS:

Parūpēties par savu veselību laikus! Ja jums ir šādas sūdzības, doties pie speciālista precīzākai diagnozes noteikšanai un ātrākai ārstēšanas uzsākšanai. Fizioterapeita konsultācijai var pieteikties šeit:

Pieteikties vizītei

Raksta sagatavošanai izmantotā literatūra:
https://www.health.harvard.edu/pain/plantar-fasciitis-symptoms-causes-and-treatments
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4853481/
https://www.mdpi.com/2075-1729/11/12/1287
https://www.sports-health.com/sports-injuries/ankle-and-foot-injuries/plantar-fasciitis-initial-treatment-options
https://www.physio-pedia.com/Risk_Factors_for_the_Development_of_Plantar_Heel_Pain_Syndrome_-_A_Literature_Review

Kas ir perimenopauze un vai fizioterapija var palīdzēt?
2025. gada 14. aprīlis
Perimenopauze ir periods pirms menopauzes iestāšanās, un katrai sievietei šī perioda garums var atšķirties. Lielākoties izmaiņas sākas ap 40 gadu vecumu, bet retāk — jau pēc 35 gadiem.
IERADUMI un kā tos mainīt?
2025. gada 21. janvāris
Fizioterapija tā pat kā cita veida fiziskās aktivitātes sasniedz savu potenciālu tikai tad, kad tiek veikta ilgtermiņā. Bet kā sevi motivēt atrast laiku ikdienā, lai parūpētos par pašu svarīgāko kas mums ir - mūsu veselību?
ILIOTIBIĀLĀS saites sindroms
2024. gada 6. novembris
Ja esi basketbolists, riteņbraucējs, hokejists vai skrējējs, esi starp cilvēkiem, kuri biežāk sastopas ar iliotibiālas saites radītām sāpēm. Tomēr, ne tikai konkrēta sporta veida entuziasti saskaras ar šo sindromu, ar to dzīves laikā var saskarties ikviens.
2024. gada 23. oktobris
Ja ikdienā Jūs piemeklē punktveida asa duroša vai velkoša sāpe, ko gribās spaidīt un staipīt - iespējams tas ir mūsu slavenais trigerpunkts. Uz jautājumu – kādēļ šādi trigerpunkti rodas un kā tos likvidēt – apskatīsim mūsu jaunākajā rakstā.
Kā ārstē funkcionālo skoliozi
2024. gada 7. oktobris
SITUĀCIJA: Jaunā māmiņa ierodas uz konsultāciju pie fizioterapeita sakarā ar sāpēm mugurā, izteikti kreisajā pusē. ... Diagnoze: Funkcionālā skolioze.
Sāpes pleca locītavā un biežākās traumas
2024. gada 7. augusts
Locītavas anatomiskās uzbūves dēļ, plecam ir iespējams veikt kustības 180 grādu rādiusā, bet šim plašajam kustību apjomam ir arī sava ēnas puse. Ikdienā mēs ar pleca palīdzību izpildām visparastākās kustības ar biežu atkārtojumu skaitu.
2024. gada 11. jūnijs
Dažkārt ir situācija, kad nav vienots viedoklis no ārstu puses vai pie konkrētās problēmas veikt operāciju vai ārstēt ar vingrojumu palīdzību. Fizioterapeits šādos gadījumos vienmēr ieteiks sākt ar vingrošanu. 
2024. gada 22. maijs
VIENS NO BIEŽĀK UZDOTAJIEM JAUTĀJUMIEM NO VECĀKIEM VIZĪTES LAIKĀ IR : “VAI MANAM BĒRNAM IR PLAKANAS PĒDAS UN KO MUMS DARĪT?”
2024. gada 21. maijs
Vai zini, kas ir diafragma un kādas ir tās funkcijas? Domājams, lielākā daļa ir dzirdējusi par šo muskuli, vai diafragmālo elpošanu, piemēram, kādā jogas vai elpošanas nodarbībā. Bet cik daudz zinām par šo muskuli un vai nebūtu vērtīgi iegūt papildus informāciju par svarīgāko elpošanas muskuli? Šajā rakstā centīsimies sniegt nelielu ieskatu par sekojošiem jautājumiem: 
skolioze
2024. gada 22. aprīlis
Skolioze var aktīvi attīsties bērnībā un pusaudža gados, bet, apstājoties augšanai, skoliozes izraisītā deformācija vairs strauji neprogresē. Neārstēta skolioze ar laiku var radīt pastāvīgas muguras sāpes kā arī elpošanas un sirdsdarbības traucējumus.
Vairāk ziņu