Ir plaši zināms, ka rehabilitācija pēc operācijas ir nepieciešama, lai sekmīgi noritētu atveseļošanās process. Turpretī, mazāk pazīstams ir viedoklis, ka rehabilitācijas procesu būtu nepieciešams uzsākt jau pirms operācijas. Šajā rakstā izskaidrosim kādi ir iespējamie ieguvumi uzsākot rehabilitācijas procesu un sadarbību ar fizioterapeitu pirms plānotās operācijas, un kā tie ietekmē atlabšanas procesu.
Kāpēc ir tik būtiski apmeklēt fizioterapeitu vēl pirms plānotās operācijas?
Pirmkārt, ir ļoti būtiski saprast, ka rehabilitācijas process pēc ortopēdiskām operācijām parasti ir ilgstošs. Kamēr operācijas tiek veiktas pāris stundu laikā, atjaunošanās pēc šīs intervences var aizņemt mēnešus un pat gadus. Starpība starp operācijas garumu un rehabilitācijas periodu ir milzīga un pacientam tas būtu laicīgi jāsaprot, lai ne tikai fiziski, bet arī mentāli spētu sagatavoties.
Pirms operācijas perioda rehabilitācija, kad tiek veikt locītavu nomaiņa jeb endoprotozēšana, piemēram, ceļa locītavā, spēj samazināt pēcoperatīvās rehabilitācijas ilgumu par 30%. Sagatavošanās process ļauj samazināt hospitalizācijas laiku pēc operācijas, kā rezultātā samazināt izdevumus, kas būtu jāvelta šai pozīcijai.
Un pirmie ieguvumi jau ir vairāk kā vērā ņemami:
→ Laika ekonomija pēc operācijas fizioterapijai
→ Mazāk patērēti finansiālie līdzekļi rehabilitācijas periodā
Rehabilitācijas procesa uzsākšana, saukta arī par preoperatīvo rehabilitāciju, sniedz iespēju uzlabot pēc operācijas perioda rezultātus un paātrināt rehabilitācijas procesa gaitu. Periodā pirms plānotās operācijas ir svarīgi saglabāt iespējamo, maksimālo kustību apjomu locītavā, lai izvairītos no kontraktūru rašanās pēc operācijas (kontraktūra- locītavas kustīguma ierobežojums sakarā ar pārmaiņām/traumām pašā locītavā vai to aptverošajos audos).
Papildus mūsu fiziskajam stāvoklim locītavās ir ļoti svarīgi būt arī emocionāli gatavam un zinošam par gaidāmo rehabilitācijas procesu. Tieši tāpēc ir būtiski jau iepriekš ar fizioterapeitu nospraust mērķus un plānot ikdienas dzīvi pēc operācijas, lai pēc iespējas ātrāk un veiksmīgāk atgrieztos ikdienas gaitās.
Lai būtu lielāks priekšstats par kāda veida operācijām ir runa, uzskaitām pāris no tām:
Fizioterapijas mērķi periodā pirms operācijas ir vairāki un katrs no tiem ir ļoti nozīmīgs. Kā jau iepriekš minēts, viens no tiem ir saglabāt, kontrolēt un ja iespējams uzlabot pacienta funkcionālās spējas un līdz ar to dzīves kvalitāti. Piemēram, kustību amplitūdas saglabāšana un ja iespējams uzlabošana veicina asinsrites cirkulāciju, kas savukārt paātrina dzīšanas procesus.
Pacienti kuri trenē ķermeņa muskulatūru, piemēram, rokas, kājas vai korsetes muskulatūru pirms operācijas, retāk saskaras ar muskuļu atrofiju atlabšanas periodā. Laiks kurā muskulis atrofējās (zaudē masu) ir atkarīgs no vecuma, fiziskās sagatavotības un atrofijas cēloņa. Ja cēlonim par iemeslu kalpo muskuļu nepielietošana, piemēram, nespēja vertikalizēties pēc operācijas, tad šis process var sākties divu līdz trīs nedēļu laikā.
Pat līdzsvara uzlabošanai ir liela nozīme, jo uzlabojot šo elementu iespējams samazināt krišanas risku, kas ir īpaši nozīmīgi, ja pēc operācijas plānots pārvietoties ar kruķiem.
Tātad, pirms operācijas galvenais mērķis ir uzlabot vai saglabāt muskuļu spēku, kustību apjomu un mazināt sāpēs, kas ļaus pacientam pēc operācijas ātrāk vertikalizēties. Tas ir svarīgs atslēgas punkts atlabšanas periodā, kas palīdz uzlabot asinsriti, kas ne tikai ļauj ātrāk atlabt, bet arī samazina trombu rašanās risku.
Un būsim godīgi, fiziski spēcīgam ķermenim ir vieglāk cīnīties ar atlabšanas procesiem un izaicinājumiem!
Fizioterapijas nodarbības, īpaši tās kuras norisinās regulāri, spēj uzlabot pacientam vispārējo spēku un izturību, kā rezultātā uzlabot arī ķermeņa imunitāti, tādējādi samazinot iespējamo infekciju risku. Tāpat fizioterapijas vingrinājumi ir veids kā samazināt sāpes pēc operācijas periodā, kas var novest pie samazināta pretsāpju medikamentu patēriņa.
Tātad, apkoposim ieguvumus uzsākot rehabilitācijas procesu pirms plānveida operācijas:
Ja drīzumā ir ieplānota operācija un vēlies palīdzēt sev paātrināt rehabilitācijas procesu jau pirms operācijas, droši piesakies pie mūsu profesionāļiem Fiziocentrā zvanot pa tālruni 25445537 vai aizpildi pieteikuma formu elektroniski:
Adrese: Skanstes iela 25, Rīga
Darba laiks
Darbdienās: 8.00–20.00
Sestdiena: brīvs
Svētdiena: brīvs
Adrese: Bruņinieku iela 49 k-2, Rīga
Darba laiks
Darbdienās: 7.30–20.00
Sestdiena: brīvs
Svētdiena: brīvs
Ārstniecības iestādes reģistrācijas kods 0100-01357
Ārstniecības iestāde nodrošina vides pieejamību pēc Ministru kabineta noteikumiem Nr. 60, Noteikumi par obligātajām prasībām ārstniecības iestādēm un to struktūrvienībām.