Dziļā muskulatūra un tās svarīgums
Varbūt kādreiz ir dzirdēts sakām, ka tikai smagumus cilājot veselāks nepaliksi vai, ka lieli muskuļi uzreiz nenozīmē, ka cilvēks ir spēcīgs?
Vai esi kādreiz aizdomājies, kāpēc tā tiek teikts un vai tajā ir kāda daļa patiesības?
Laikam ejot uz priekšu un zināšanu apjomam palielinoties mūsdienās arvien vairāk nākas saskarties ar terminu dziļie muskuļi. Šajā rakstā tad izskaidrosim kas tie ir, kur tie atrodas un cik tad liela īstenībā ir to nozīme!
Kas tad ir tie dziļie muskuļi?
Nereti daļai cilvēku, kuri savās ikdienas gaitās ir aktīvi un sportiski, tāpat nākas saskarties ar, piemēram, muguras lejasdaļas sāpēm vai sāpēm plecu joslā. Un tāpat arī profesionāli sportisti, kuri savu dzīvi velta tam, lai būtu iespējami labākajā fiziskajā formā neizbēg no traumām. Kāpēc tā notiek?
Protams, situācijas var būt ļoti atšķirīgas, bet bieži cēlonis ir jāmeklē „saknē”.
Par mūsu ķermeņa „sakni”, jeb kodolu varētu nosaukt dziļo muskulatūru.
Dziļie muskuļi ir ķermeņa muskuļu sistēmas pamats un to galvenā funkcija ir stabilizēt rumpi, kamēr rokas un kājas var aktīvi kustēties.
Attiecīgi, tas sevī iekļauj:
✅ Muskuļus, kas stabilizē iegurni
✅ Muskuļu sistēmu, kas stabilizē rumpi no 4 pusēm (sānu muskuļi, priekšpusē un mugurpusē esošie muskuļi)
✅ Muskuļus, kas stabilizē plecu joslu.
Papildus svarīga funkcija šiem muskuļiem ir pasargāt mugurkaulu no pārmērīgas noslodzes un pārvadīt spēku no apakšējām ekstremitātēm uz augšējām un otrādi.

Kāpēc mums ir nepieciešami spēcīgi dziļie muskuļi?
- Spēcīgi dziļie muskuļi spēj novērst traumu rašanos un uzlabot fizisko sniegumu jebkāda veida fiziskajās aktivitātēs
- Lai pasargātu mugurkaulu un stabilizētu to, īpaši tādu fizisko aktivitāšu laikā, kā skriešana, lekšana, mešana, smagumu celšana. u.c.
Lai nodrošinātu vislabāko rezultātu svarīgi ir lai visas minētās muskuļu grupas (iegurņa, rumpja un plecu joslas) darbotos saistīti.
Angļu valodā bieži izmantotais termins „core stability”, latviski varētu tikt tulkots kā rumpja stabilitāte un to nodrošina sekojošais:
- Abdominālie muskuļi no priekšpuses un sāniem
- Paraspinālie un gluteālie muskuļi no mugurpuses
- Diafragma augšā
- Iegurņa pamatnes un jostasvietas muskuļi apakšā
Katrai no šīm pieminētajām muskuļu grupām ir sava funkcija, kas darbojoties kopā spēj nodrošināt rumpja stabilitāti. Piemēram, muskulis transverus abdominis (redzams bildē) aktīvi darbojās brīžos kad ķermenis noliecas vai atliecas. Šāda muskuļa iesaiste ir nepieciešama, lai nodrošinātu stabilitāti, nepieļautu citu muskuļu pārslodzi un svarīgākais, nepieļautu traumu. Papildus iepriekš minētajam šis muskulis arī aizsargā iekšējos orgānus noturot tos vietā. Šis muskulis ir viens no pirmajiem, kam fizioterapeiti pievērš uzmanību gadījumos, kad pacientam ir muguras sāpēs, jo bieži transversus abdominis muskuļa vājums ir saistīts ar samazinātu jostas daļas stabilitāti, kas var novest pie sāpēm muguras lejasdaļā.
Multifidus muskuļi dziļie muguras muskuļi, tie stiprinās tieši pie mugurkaula segmentiem, kas ļauj nodrošināt iespēju stabilizēt mugurkaula segmentus kustību laikā, piemēram, veicot rotācijas kustību. Arī šī muskuļa vājumu bieži asociē ar muguras lejasdaļas sāpēm. Spēcīgi multifidus muskuļi palīdz uzlabot līdzsvaru un koordināciju, nodrošinot labāku stabilitāti muguras lejasdaļas muskuļos un veicina vienmērīgākas kustības no viena sāna uz otru un no priekšpuses uz mugurpusi.
Pēc līdz šim izlasītās informācijas iespējams secināt, ka vāji dziļie muskuļi var kalpot par iemeslu sāpēm, bet tās nav vienīgās iespējamās sekas. Sāpes var izmainīt kustību paternu, jeb to kā kustamies. Piemēram, muguras sāpju gadījumā noliekšanās uz priekšu var atvieglot sāpes, tādēļ pacients bieži staigā saliecies. Šādās situācijās, ar laiku, nereti parādās sāpes arī citos muskuļos.
Vēl viens fakts, kas pierāda, ka ir nepieciešami spēcīgi dziļie muskuļi. Mūsu nervu sistēma paredzot tuvojošos mugurkaula noslodzi aktivizē, iepriekš pieminētos, transversus abdominis un multifidi muskuļus un veicina to saraušanos pirms kustības sākuma. Ja ir aizkavēta šo muskuļu kontrakcija „lieli ” muskuļi kompensē šo muskuļu neiesaistīšanos, kas veicina to pārslodzi, kas atkal noved pie iepriekš jau vairākkārt pieminētajām muguras lejasdaļas sāpēm.
Šāda veida mehānsms darbojas visā ķermenī, tādēļ līdzīgi kā māju sāk būvēt no pamatiem arī mums savs ķermenis ir no sākuma jāuzliek uz stipriem, izturīgiem pamatiem un labākais veids kā to izdarīt ir attīstīt savu dziļo muskulatūru, kurai neapšaubāmi ir ļoti svarīga loma mūsu ķermenī.
Ziemas periods ar apledojušiem ceļiem un sniegu līdz kaklam - ir tas laiks, kad cilvēki, gūst visvairāk traumas. Kā viens no iemesliem ir tieši šie dziļās muskulatūras disbalanss un vājums, kas kaut kur pieviļ mūs stabilitātes noturēšanā.
Fiziocentra speciālisti palīdzēs noteikt Jūsu “mājas” vājākās vietas un kopīgiem spēkiem tās stiprināt, lai ne tikai atbrīvotu Jūs no sāpēm, bet arī profilaktiski palīdzētu mazināt traumu risku. Piesakies uz konsultāciju šeit
