“Medicīniskā teipošana - alternatīva medikamentiem?”

2022. gada 27. oktobris
Medicīniskā teipošana

Dažkārt sāpes var būt tik novājinošas, ka ikdienas darbus paveikt ir daudz grūtāk nekā agrāk. Rodas diskomforts un aug vēlme paķert kādu tabletīti, kas ļautu atkal justies normāli. Savilkta spranda, sēžot pārāk ilgi pie datora, muguras sāpes - no pārlieku lielas slodzes; sporta vai sadzīves trauma, kas uzrodas neaicināta un izjauc ikdienas ritmu. Šīs un vēl daudzas citas ikdienas likstas, liek mums justies nomāktiem un sāpju remdēšana, lietojot medikamentus šķiet vienīgais risinājums.


Par laimi ir pierādīts, ka šo visu var risināt ar vienu no fizioterapijas metodēm – KINEZIOLOĢISKO TEIPOŠANU. Šīs “krāsainās lentas” (kā tautā mēdz viņas saukt) ir unikālas savā būtībā, jo:


  • mazina sāpes;
  • veicina dzīšanas procesus;
  • mazina iekaisumu un tūsku;
  • noņem muskuļu saspringumu;
  • mazina locītavu sāpes un stabilizē tās;
  • palīdz atjaunot kustību apjomu;



Kā darbojās medicīniskā teipošana?


Kinezioloģiskā teipošana ir terapeitiska metode, kas mazina sāpes un atvieglo limfas atteci, mikroskopiski paceļot ādu. Šis “ādas pacelšanas” efekts atbrīvo traumēto vietu, noņemot no tās spiedienu un radīto diskomfortu. Teipa uzdevums ir palīdzēt ķermenim sevis dziedināšanas procesā, jo atbrīvojot traumēto vietu, tas spēj mazināt iekaisumu un liekas limfas uzkrāšanos, kas tiešā veidā ir atbildīgi par radītajām sāpēm.


Pareizi uzlīmējot šīs “krāsainās lentas” tiek labota jebkāda nepareiza mijiedarbība starp ādu, muskuļiem, locītavām un saitēm.


Teipošana darbojās arī kā sāpju receptoru bloķētājs. Sāpes spazmātiski ietekmē traumēto zonu, tāpēc vieta netiek pietiekami apasiņota un ķermenis nespēj sev palīdzēt. Savukārt, ja sāpes tiek noņemtas, asinsrite kļūst lielāka un rodas kustību brīvība, kas palīdz ķermenim pašam sevi dziedēt.


Kādi ir populārākie teipošanas veidi un ieguvumi?


Pamatojoties uz pētījumiem un gadiem ilgušo klīnisko pieredzi, teipošanas speciālisti ir atklājuši simtiem līmēšanas veidu (tehniku), kas pēc vajadzības sniedz pozitīvu efektu. Visbiežāk ar teipošanu nodarbojās fizioterapeiti, kuri veicot pacienta novērtējumu, spēj noteikt kur un kā uzlīmēt teipu , lai noņemtu diskomfortu un palīdzētu pacientam.


Ir daudz un dažādu iemeslu kad kinezioloģiskā teipošana var palīdzēt noņemt sāpes vai pat izārstēt konkrētu problēmu, tādejādi būtiski uzlabojot dzīves kvalitāti:


  • SĀPJU MAZINĀŠANA. Viena no lielākajām kinezio teipošanas priekšrocībām ir sāpju mazināšana. Bloķējot sāpju receptorus, Jūsu smadzenes vairs nesaņems sāpīgos ziņojumus no skartās zonas un rezultātā muskuļi atslābinās. Tas, savukārt, nodrošina lielāku mobilitāti, ātrāku dziedināšanu un ērtāku ārstēšanas procesu kopumā. Visbiežāk sāpju mazināšanas metode tiek pielietota muguras sāpju gadījumos.


  • PIETŪKUMA (TŪSKAS) MAZINĀŠANA. Traumas, operācijas vai pat vienkārši noteiktas ķermeņa daļas pārslodze var izraisīt arī pietūkumu (tūsku) un līdz ar to arī diskomfortu vai pat sāpes. Kinezioloģiskā teipošana palīdz mazināt tūsku, ierobežojot spiedienu starp ādu un zem tās esošajiem audiem. Pareizi uzlīmējot teipu (limfatiskā metode), uzkrātā limfa tiek efektīvāk novadīta uz galvenajiem limfmezgliem un veicina vieglāku skartās vietas kustību. Visbiežāk limfatiskā teipošana tiek izmantota sportistiem pēc akūtas traumas, lai jau proaktīvi izvairītos no liekā šķidruma uzkrāšanās  vai cilvēkiem pēc dažādām operācijām, kad ir veikta ķirurģiska iejaukšanās un tūska ir likumsakarīga.


  • RĒTAUDU PĀRVALDĪŠANA. Šī ir izplatīta ārstēšana pēc traumas vai operācijas. Traumas dzīšana var izraisīt biezu rētaudu veidošanos skartajā zonā, kas attiecīgi kavē kustību amplitūdu un konkrētās vietas pilnvērtīgu apasiņošanu. Ar teipa palīdzību tiek nodrošināta tik nepieciešamā rētaudu stiepšana tādejādi uzlabojot kustību amplitūdu un rehabilitāciju. Šādos gadījumos teips darbojas kā palīgs, lai pacients ātrāk spētu atjaunot ierastās kustības un atgriezt dzīves kvalitāti.


  • LOCĪTAVU/SAIŠU STABILIZĀCIJA. Ir daudz un dažādi apstākļi, kas apgrūtina locītavu stabilitāti: iepriekšējas traumas, saišu/muskuļu vājums u.c Kinezioloģiskā teipošana palīdz locītavām, dodot tām papildus stabilitāti un atbalstu, tādejādi mazinot traumu risku vai nepareizu kustību virzienu, kas ilgtermiņā radītu diskomfortu. Visbiežāk stabilizējošā teipošana tiek pielietota sportistiem uz sacensībām, pārgājienu dalībniekiem un bērniem – stājas koriģēšanai. Šajos gadījumos teips darbojās kā proaktīvs drošības līdzeklis, lai mazinātu risku iedzīvoties traumā.


Medicīniskā teipošana
IERADUMI un kā tos mainīt?
2025. gada 21. janvāris
Fizioterapija tā pat kā cita veida fiziskās aktivitātes sasniedz savu potenciālu tikai tad, kad tiek veikta ilgtermiņā. Bet kā sevi motivēt atrast laiku ikdienā, lai parūpētos par pašu svarīgāko kas mums ir - mūsu veselību?
JAUNUMS FIZIOCENTRS SKANSTES FILIĀLĒ – PILATES
2025. gada 15. janvāris
Sākot ar 2025. gada 21.janvāri Fiziocentrs klīnikā tiek piedāvātas pilašu nodarbības sertificēta fizioterapeites ALISES KOPŠTĀLES vadībā. Pieteikties var zvanot pa tālruni 25445536 (arī whatsup).
ILIOTIBIĀLĀS saites sindroms
2024. gada 6. novembris
Ja esi basketbolists, riteņbraucējs, hokejists vai skrējējs, esi starp cilvēkiem, kuri biežāk sastopas ar iliotibiālas saites radītām sāpēm. Tomēr, ne tikai konkrēta sporta veida entuziasti saskaras ar šo sindromu, ar to dzīves laikā var saskarties ikviens.
2024. gada 23. oktobris
Ja ikdienā Jūs piemeklē punktveida asa duroša vai velkoša sāpe, ko gribās spaidīt un staipīt - iespējams tas ir mūsu slavenais trigerpunkts. Uz jautājumu – kādēļ šādi trigerpunkti rodas un kā tos likvidēt – apskatīsim mūsu jaunākajā rakstā.
Kā ārstē funkcionālo skoliozi
2024. gada 7. oktobris
SITUĀCIJA: Jaunā māmiņa ierodas uz konsultāciju pie fizioterapeita sakarā ar sāpēm mugurā, izteikti kreisajā pusē. ... Diagnoze: Funkcionālā skolioze.
Sāpes pleca locītavā un biežākās traumas
2024. gada 7. augusts
Locītavas anatomiskās uzbūves dēļ, plecam ir iespējams veikt kustības 180 grādu rādiusā, bet šim plašajam kustību apjomam ir arī sava ēnas puse. Ikdienā mēs ar pleca palīdzību izpildām visparastākās kustības ar biežu atkārtojumu skaitu.
2024. gada 11. jūnijs
Dažkārt ir situācija, kad nav vienots viedoklis no ārstu puses vai pie konkrētās problēmas veikt operāciju vai ārstēt ar vingrojumu palīdzību. Fizioterapeits šādos gadījumos vienmēr ieteiks sākt ar vingrošanu. 
2024. gada 22. maijs
VIENS NO BIEŽĀK UZDOTAJIEM JAUTĀJUMIEM NO VECĀKIEM VIZĪTES LAIKĀ IR : “VAI MANAM BĒRNAM IR PLAKANAS PĒDAS UN KO MUMS DARĪT?”
2024. gada 21. maijs
Vai zini, kas ir diafragma un kādas ir tās funkcijas? Domājams, lielākā daļa ir dzirdējusi par šo muskuli, vai diafragmālo elpošanu, piemēram, kādā jogas vai elpošanas nodarbībā. Bet cik daudz zinām par šo muskuli un vai nebūtu vērtīgi iegūt papildus informāciju par svarīgāko elpošanas muskuli? Šajā rakstā centīsimies sniegt nelielu ieskatu par sekojošiem jautājumiem: 
skolioze
2024. gada 22. aprīlis
Skolioze var aktīvi attīsties bērnībā un pusaudža gados, bet, apstājoties augšanai, skoliozes izraisītā deformācija vairs strauji neprogresē. Neārstēta skolioze ar laiku var radīt pastāvīgas muguras sāpes kā arī elpošanas un sirdsdarbības traucējumus.
Vairāk ziņu
Share by: